Путин разкри заговор за бензина
ЕС и Свят 05.05.2011 21:35
Руският премиер Владимир Путин „разконспирира" заговор между нефтените компании - производители при определяне цените на бензина в страната.
Припомняме, в края на месец април нефтените компании в Русия прекратиха износа на продукти с цел да се подсигурят вътрешните пазари.
Вицепремиерът Игор Сечин представи на Путин доклад, който съдържа резултатите от направената от правителствената комисия проверка по случая. Сечин подчерта, че заради дефицит на нефтените продукти, рязко се покачва и цената им.
Владимир Путин обаче изрази своето явно несъгласие с това твърдение. „Няма дефицит. Тук става дума за заговор. Тези компании са се договорили помежду си да предоставят на пазара малки количества", категоричен бе той.
Освен това Путин нареди на Сечин да провежда постоянен мониторинг на вътрешните пазари. Наблюдението ще бъде правено с помощта на Федералната антимонополна служба.
В заключение Игор Сечин допълни, че в някои райони положението се е подобрило, но на много места има реален риск от криза с горивата.
Недостигът и рязкото поскъпване на бензина доведе до паника и презапасяване. В някои региони се появиха километрични опашки и бяха въведени ограничения до 20 литра.
Дефицитът се обяснява с въведения наскоро нов акциз, който направи износа на горива по изгоден, отколкото търговията на вътрешния пазар. Другата причина е, че от години цените се субсидират и задържат изкуствено по нареждане на правителството.
Самите петролни компании смятат, че цените вървят нагоре, защото не отразяват реалните производствени разходи и нарасналото търсене. /News.bg
Припомняме, в края на месец април нефтените компании в Русия прекратиха износа на продукти с цел да се подсигурят вътрешните пазари.
Вицепремиерът Игор Сечин представи на Путин доклад, който съдържа резултатите от направената от правителствената комисия проверка по случая. Сечин подчерта, че заради дефицит на нефтените продукти, рязко се покачва и цената им.
Владимир Путин обаче изрази своето явно несъгласие с това твърдение. „Няма дефицит. Тук става дума за заговор. Тези компании са се договорили помежду си да предоставят на пазара малки количества", категоричен бе той.
Освен това Путин нареди на Сечин да провежда постоянен мониторинг на вътрешните пазари. Наблюдението ще бъде правено с помощта на Федералната антимонополна служба.
В заключение Игор Сечин допълни, че в някои райони положението се е подобрило, но на много места има реален риск от криза с горивата.
Недостигът и рязкото поскъпване на бензина доведе до паника и презапасяване. В някои региони се появиха километрични опашки и бяха въведени ограничения до 20 литра.
Дефицитът се обяснява с въведения наскоро нов акциз, който направи износа на горива по изгоден, отколкото търговията на вътрешния пазар. Другата причина е, че от години цените се субсидират и задържат изкуствено по нареждане на правителството.
Самите петролни компании смятат, че цените вървят нагоре, защото не отразяват реалните производствени разходи и нарасналото търсене. /News.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:26 Първи мераклия: Николай Ненчев обяви номинацията си за президент
- 09:15 Роберт Фицо: Словакия няма да подкрепи нов заем за Украйна на срещата на върха на НАТО
- 09:05 Петков към Радев: Бизнесмени хиени искат да си върнат предизборна инвестиция за 6 месеца
- 08:53 Горанов: Гюров - кандидат президент! Няма как да накараме нашите избиратели да гласуват за него
- 08:42 Очаква ни един от най-горещите месец юли. Температурите ще доближават до 40°С
- 08:31 Радев: Благодаря на патриарх Даниил! Съхраняването на единството на БПЦ е приоритет
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан