ЕС и Свят 07.03.2026 15:56 Снимка: ДНЕС+
Путин разговаря с иранския президент и призова за прекратяване на огъня
Руският президент Владимир Путин призова за незабавно прекратяване на огъня в Иран по време на телефонен разговор с иранския си колега Масуд Пезешкиан, съобщи Кремъл. "Принципната позиция на Русия относно необходимостта от незабавно прекратяване на военните действия беше потвърдена", заяви руското президентство. Путин призова още за "връщане към пътя на политическо и дипломатическо уреждане". Това е първото публично съобщение за контакт на такова ниво след американско-израелската атака срещу Иран, съобщава ТАСС.
Руският президент потвърди принципната позиция на Москва за необходимостта от незабавно прекратяване на военните действия в Близкия изток и възможно най-скорошно връщане към пътя на политическо и дипломатическо уреждане. „Владимир Путин отбеляза, че е в постоянен контакт с лидерите на страните, които са част от Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив“, се казва в изявлението на Кремъл.
Путин отново изрази съболезнования за убийството на иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей. „Президентът на Русия отново изрази дълбоки съболезнования във връзка с убийството на върховния лидер на Ислямска република Иран аятолах Сейед Али Хаменей, членове на семейството му и представители на военно-политическото ръководство на страната и многобройните цивилни жертви в резултат на въоръжената израелско-американска агресия срещу Иран“, съобщава Кремъл.
"Масуд Пезешкиан изрази благодарност за солидарността на Русия с иранския народ, който отстоява суверенитета и независимостта на своята родина, и подробно информира за развитието на ситуацията в хода на настоящата остра фаза на конфликта", предаде още руското президентство.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:55 Хороскоп за събота, 16 май 2026 г.
- 19:43 Д-р Борисов, ДКЦ-Аспарухово: Новият рентген увеличи сериозно броят на пациентите в поликлиниката
- 19:35 ГДБОП пресече канал за контрабанда на цигари от Гърция през България към Румъния
- 19:27 Митничари задържаха близо 650 литра алкохол и хиляди тютюневи изделия
- 19:20 ОАЕ ускоряват строителството на нефтопровод за заобикаляне на Ормузкия проток
- 19:13 Европейската комисия се присъедини към споразумението за трибунала за Украйна
- 19:06 Външната търговия на Китай е нараснала с 14,9% през първите четири месеца на годината
- 18:57 Министър Василев към учени от 9 държави: България се утвърждава като регионален център за AI