Путин поздрави новогодишно Тръмп, а не Обама
ЕС и Свят 01.01.2017 08:53
Руският президент Владимир Путин изпрати официалното си новогодишно поздравление на новоизбрания президент Доналд Тръмп, вместо на действащия президент Барак Обама, предаде CNN.
В традиционното поздравление Путин изразява надежда, че след като Тръмп положи клетва като президент на 20 януари, ще действа по конструктивен и прагматичен начин и ще предприеме реални мерки за възстановяването на механизмите на двустранно сътрудничество в различните области между двете държави, и ще допринесе за взаимно сътрудничество на международната сцена на съвсем ново ниво.
"Глобалните и регионални предизвикателства, пред които са изправени страните ни през последните години, ясно потвърждават, че отношенията между Русия и САЩ са важен фактор за гарантиране на стабилността и сигурността в съвременния свят", се казва в съобщението на Путин до Тръмп, огласено от Кремъл.
Въпреки това, Путин предаде поздрави на Обама, семейството му и на американския народ в отделно изявление по-рано в петък, в отговор на последната вълна от американските санкции срещу Русия .
По-рано в петък Путин заяви, че Москва няма да експулсира 35 американски дипломати в отговор на американските санкции срещу Русия, както беше препоръчано от руското външно министерство, и че "не бива да се прибягва безотговорно до "кухненска дипломация".
Тръмп отговори в Туитър, че Путин е много умен, спирайки реципрочните санкции към САЩ.
"Жалко, че администрацията на Обама завършва мандата си по този начин", каза Путин. "Независимо от това, аз изпращам моите новогодишни поздрави към президента Обама и семейството му."
В традиционното поздравление Путин изразява надежда, че след като Тръмп положи клетва като президент на 20 януари, ще действа по конструктивен и прагматичен начин и ще предприеме реални мерки за възстановяването на механизмите на двустранно сътрудничество в различните области между двете държави, и ще допринесе за взаимно сътрудничество на международната сцена на съвсем ново ниво.
"Глобалните и регионални предизвикателства, пред които са изправени страните ни през последните години, ясно потвърждават, че отношенията между Русия и САЩ са важен фактор за гарантиране на стабилността и сигурността в съвременния свят", се казва в съобщението на Путин до Тръмп, огласено от Кремъл.
Въпреки това, Путин предаде поздрави на Обама, семейството му и на американския народ в отделно изявление по-рано в петък, в отговор на последната вълна от американските санкции срещу Русия .
По-рано в петък Путин заяви, че Москва няма да експулсира 35 американски дипломати в отговор на американските санкции срещу Русия, както беше препоръчано от руското външно министерство, и че "не бива да се прибягва безотговорно до "кухненска дипломация".
Тръмп отговори в Туитър, че Путин е много умен, спирайки реципрочните санкции към САЩ.
"Жалко, че администрацията на Обама завършва мандата си по този начин", каза Путин. "Независимо от това, аз изпращам моите новогодишни поздрави към президента Обама и семейството му."
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.