
ЕС и Свят 23.11.2023 08:28 Снимка: ДНЕС+
Путин обяви: Москва е готова на преговори за прекратяване на трагедията и войната
Путин казва, че Русия е „готова за преговори“ за прекратяване на „трагедията“ на войната в Украйна, но обвини обвини Киев, че не е води мирни преговори, съобщава theguardian.com.
Руският президент започна пълномащабна инвазия в Украйна през февруари миналата година, която опустоши страната и доведе до стотици хиляди жертви, както военни, така и цивилни, както и руски войски, заподозрени в кланета на места като Буча.
Путин използва речта си на срещата на Г-20, за да заяви, че е необходимо да се помисли как да се спре трагедията на конфликта в Украйна, съобщава Ройтерс и допълва, че Русия никога не е отказвала да участва в мирните преговори с Украйна.
„Военните действия винаги са трагедия“, каза Путин на виртуалната среща. „И разбира се, трябва да помислим как да спрем тази трагедия“, каза Путин. Между другото, Русия никога не е отказвала мирни преговори с Украйна.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа указ през октомври 2022 г., с който официално обяви перспективата за каквито и да е преговори на Украйна с Путин за „невъзможна“, но остави вратата отворена за дискусии с Русия.
Путин също използва речта, за да обсъди по-широки геополитически въпроси, като каза, че голяма част от икономическата активност се измества към Азия и Африка. Той каза, че Русия е изпратила безплатно зърно в Африка и подчерта желанието на страната да допринесе за глобалните цели за климата и развитието – с думи, които ще бъдат изтълкувани от мнозина като опити за разширяване на руските зони на влияние в глобалния юг.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07669 |
![]() |
1 | 2.26842 |
![]() |
10 | 3.86322 |
![]() |
100 | 4.09174 |
![]() |
1 | 1.67337 |
Последни новини
- 19:33 Задържан е убиецът на жената в Първомай, чийто съпруг е полицай
- 19:26 Разследващи започнаха оглед на плажа в Несебър, където 8-годишно дете загина след падане от парашут
- 19:19 Български шофьор на камион предизвика тежка катастрофа в Гърция с три жертви
- 19:11 Хамас прие ново предложение за прекратяване на огъня в Газа
- 19:04 Милорад Додик вече не е президент на Република Сръбска
- 18:56 Европейските морета се затоплят, последиците ще са катастрофални
- 18:49 Убиха двама полицаи, отзовали се на сигнал за домашно насилие
- 18:41 Пастата за зъби на бъдещето може да е изработена от косми