Путин и Обама търсят начини за омиротворяване на източна Украйна
ЕС и Свят 01.08.2014 21:34
Президентите на Русия и САЩ проведоха телефонен разговор по инициатива на американската страна.
Владимир Путин окачестви американският натиск със санкциите като контрапродуктивен и нанасящ сериозни щети на двустранното сътрудничество и международната сигурност като цяло, съобщи прес службата на Кремъл.
В съобщението се изтъква, че въпреки съществуващите различия по украинската криза двете страни са подчертали особената актуалност на задачата за незабавното и устойчиво прекратяване на бойните действия в Югоизточна Украйна и за начало на политически процес.
В тази връзка бе дадена позитивна оценка на проведените в Минск консултации на Контактната група, отбелязана бе необходимостта да продължат преговорите в този формат", гласи още съобщението.
"Президентие се съгласиха, че сегашното положение не отговаря на интересите на двете страни. В този контекст бяха разменени мнения за перспективите пред руско-американския диалог", посочи още прес службата на Кремъл.
На свой ред Белият дом заяви, че Обама изразил "дълбоката си загриженост от увеличаването на руската помощ за сепаратистите в Украйна", а също за нарушаване на договора от 1987 ж., който задължава САЩ и Русия да не създават ракети със среден обсег. Според Пентагона Русия държи 10-хиляден контингент на 50 км от границата с Украйна, което е по-малко разстояние в сравнение с дислоцираните през пролетта по гранцата руски части. /ИТАР-ТАСС/АФП
Владимир Путин окачестви американският натиск със санкциите като контрапродуктивен и нанасящ сериозни щети на двустранното сътрудничество и международната сигурност като цяло, съобщи прес службата на Кремъл.
В съобщението се изтъква, че въпреки съществуващите различия по украинската криза двете страни са подчертали особената актуалност на задачата за незабавното и устойчиво прекратяване на бойните действия в Югоизточна Украйна и за начало на политически процес.
В тази връзка бе дадена позитивна оценка на проведените в Минск консултации на Контактната група, отбелязана бе необходимостта да продължат преговорите в този формат", гласи още съобщението.
"Президентие се съгласиха, че сегашното положение не отговаря на интересите на двете страни. В този контекст бяха разменени мнения за перспективите пред руско-американския диалог", посочи още прес службата на Кремъл.
На свой ред Белият дом заяви, че Обама изразил "дълбоката си загриженост от увеличаването на руската помощ за сепаратистите в Украйна", а също за нарушаване на договора от 1987 ж., който задължава САЩ и Русия да не създават ракети със среден обсег. Според Пентагона Русия държи 10-хиляден контингент на 50 км от границата с Украйна, което е по-малко разстояние в сравнение с дислоцираните през пролетта по гранцата руски части. /ИТАР-ТАСС/АФП
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.