 
                    ЕС и Свят 19.01.2025 17:27 Снимка: ДНЕС+
Примирието в Газа влезе в сила след 3-часово отлагане
Условието за край на огъня бе "Хамас" да предостави имената на три заложнички, които ще освободи по-късно днес
Примирието в Газа влиза в сила, съобщи Израел, след като "Хамас" представи имената на заложниците, които ще освободи днес, предаде Ройтерс.
Израелското правителство обяви начало на примирието в Газа, считано от 11:15 часа местно време (съвпада с българското). Новината, идваща от канцеларията на премиера Бенямин Нетаняху, следва разкриването от палестинското движение "Хамас" на имената на три заложнички, които планира да освободи по-късно днес, предадоха световните агенции.
Забавянето на групировката доведе до отлагане на примирието с близо три часа, като Израел заяви по-рано, че ще продължи бойните действия, докато списъкът с имената не му бъде предаден според клаузите на постигнатото споразумение за примирие, отбеляза Асошиейтед прес.
От канцеларията на Нетаняху съобщиха, цитирани от Ройтерс и БТА, че освобождаването на първите заложнички - Роми Гонен, Дорон Щайнбрехер и Емили Дамари - е планирано за 16:00 часа местно време, като израелското правителство вече се е свързало със семействата им. Още четири заложнички ще бъдат предадени в следващите седем дни.
Днес следобед първите около 90 палестински затворници ще бъдат освободени от Израел и отведени от силите за сигурност или до Западния бряг, или до Газа, предаде ДПА.
Все още не е ясно дали ще бъде спазен времевият график за предаването на заложниците и затворниците, предвид отлагането на началото на примирието тази сутрин.
Още по темата
|  CHF | 1 | 2.10735 | 
|  GBP | 1 | 2.22228 | 
|  RON | 10 | 3.8459 | 
|  TRY | 100 | 4.03297 | 
|  USD | 1 | 1.69336 | 
Последни новини
- 20:48 Хороскоп за събота, 1 ноември 2025 г.
- 19:33 Трайчо Трайков: Сградата на Народното събрание се руши, Рая Назарян да вземе въпроса присърце
- 19:27 Киев заплаши журналистите, които отидат в Купянск и Покровск по покана на Путин
- 19:20 Стойчева: Температурите са подходящи да пуснат парното, уведомихме "Топлофикация София
- 19:13 Захарова: "Коалицията на желаещите" все повече се фокусира към икономически натиск върху Русия
- 19:05 Манол Генов: В архивите на МОСВ няма документи за съгласуване за строителството в Елените
- 18:57 Шойгу подигра Запада с цитат от Пушкин: Защо ви е да сте свободни, стада, лишени от език
- 18:50 Руският премиер Мишустин заминава за Китай за среща със Си Дзинпин
 
                         
                         
                         
                         
                        
                        .jpg) 
                                                                        .jpg) 
                                                                         
                                                                         
                                     
                                     
                                     
                                       
                 
                                       
                