ЕС и Свят 31.12.2025 09:03 Снимка: ДНЕС+
Президентите на Казахстан и Узбекистан осъдиха украинската атака по резиденцията на Путин
Президентите на Казахстан и Узбекистан осъдиха украинската атака по резиденцията на руския президент Владимир Путин, съобщават руски медии. Според тях това е станало в телефонни разговори.
По време на телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, казахстанският президент Касим-Жомарт Токаев осъди остро провокативната атака с украински дронове срещу държавната резиденция на руския лидер в Новгородска област, съобщи пресслужбата на руския президент във вторник.
„След като обсъдиха тази ситуация, държавните глави си размениха сърдечни поздравления за предстоящата Нова година и засегнаха няколко належащи въпроса от двустранния дневен ред, включително изпълнението на споразуменията, постигнати след държавното посещение на казахстанския президент в Москва през ноември 2025 г.“, се казва в изявлението.
По-рано беше съобщено, че Путин е разговарял по телефона с узбекския президент Шавкат Мирзийоев във вторник.
„Узбекският президент изрази възмущение от атаката с украински дрон срещу руската президентска резиденция в Новгородска област и осъди безразсъдните терористични действия на киевския режим“, се казва в изявлението.
Лидерите си размениха и топли новогодишни поздравления. Те изразиха задоволство от постигнатите успехи в развитието на руско-узбекското стратегическо партньорство и съюз, съобщи пресслужбата.
Държавният глава Касим-Жомарт Токаев разговаря по телефона с руския президент Владимир Путин, съобщава пък Казинформ, позовавайки се на Акорда.
Двамата държавни глави обсъдиха текущото развитие на двустранното сътрудничество и отбелязаха, че изминалата година е била богата на събития и продуктивна за казахстанско-руските отношения.
Сред ключовите резултати те подчертаха постигането на всеобхватно стратегическо партньорство и съюз, което бележи важен етап в развитието на отношенията между двете страни.
Касим-Жомарт Токаев приветства очертаващия се напредък в преговорния процес за уреждане на конфликта в Украйна и подчерта значението на продължаващите политически и дипломатически усилия, насочени към постигане на трайни споразумения.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:23 Белоусов: Руската армия е най-боеспособната в света, победата е близо!
- 11:14 Турция задържа 357 заподозрени при мащабни операции срещу „Ислямска държава“
- 11:03 Бебе пострада при удар между две коли, единият шофьор е с алкохол в кръвта
- 10:56 Ще обработват срещу заледяване улици и булеварди във Варна
- 10:53 Арестович: Русия ще предложи отстраняването на Зеленски от власт за стартиране на мирния процес
- 10:44 В Кабардино-Балкария е ликвидиран диверсант, опитал да взриви газова мрежа по поръчка на Киев
- 10:35 Иран обеща суров отговор на всяка агресия, Пезешкиан обсъди с Путин ядрената програма на Техеран
- 10:26 Брутният външен дълг на България се е увеличил с 10,3%