ЕС и Свят 06.12.2024 13:43 Снимка: ДНЕС+
Президентът на Молдова уволни министъра на енергетиката заради енергийната криза
Президентът на Молдова Мая Санду уволни министъра на енергетиката Виктор Парликов, защото не е успял да се справи с енергийната криза в бившата съветска република, съобщи БНР.
Премиерът Дорин Речан призова за оставката на ръководителя на държавната енергийна компания "Енергоком" Виктор Бънзар и на управителя на „Молдовагаз“ Сергиу Тофилат за това, че не са успели да купят и да съхранят достатъчно количество газ на изгодни цени, предаде Ройтерс.
Речан каза още, че ще поиска от парламента да въведе извънредно положение в енергийния сектор.
Украйна многократно е заявявала, че няма да удължи споразумението си за транзит на газ с Русия след изтичането му на 31 декември, което повишава риска от спиране на руския газ за няколко източноевропейски страни, включително Молдова.
Кишинев вече на няколко пъти е предупреждавал, че прекъсването на доставките на газ през Украйна е „много реалистичен“ сценарий и ако Киев спре транзита, газът може да се доставя по газопровода „Турски поток“ до Турция, а след това през България и Румъния до Молдова.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10417 |
GBP
|
1 | 2.2238 |
RON
|
10 | 3.84544 |
TRY
|
100 | 4.04418 |
USD
|
1 | 1.70205 |
Последни новини
- 10:54 Делян Пеевски: Снимките на Бойко Рашков с Мухата са от Хасково, а не от Пазарджик
- 10:51 Стотици деца бежанци в Судан се движат непридружени, алармира хуманитарна организация
- 10:44 Как да избереш подходящ сватбен фотограф – 5 полезни съвета
- 10:36 Крал Чарлз удостои Дейвид Бекъм с рицарско звание
- 10:32 Любомир Дацов: За пръв път с бюджета ще има свиване на икономиката
- 10:28 Зеленски се срещна с националистите от "Азов" на фронта
- 10:21 Изтребители, ракети, подводница и "Бастион": Ето какво може да е поискала Венецуела от Русия
- 10:15 Николай Василев: Гответе се за грозно увеличение на данъците