ЕС и Свят 26.10.2025 19:27 Снимка: ДНЕС+
Превземането на Купянск и Покровск е въпрос на време, ВСУ имат огромни проблеми с логистиката
Ситуацията в района на Купянск и Покровско-Димитровската агломерация е малко по-различна, но и в двата района ВСУ (Въоръжените сили на Украйна) изпитват огромни проблеми с логистиката. Подобното положение на нещата превръща оттеглянето им от позициите само във въпрос на време, заявява пред вестник "ВЗГЛЯД" военният анализатор Михаил Онуфриенко. По-рано началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов докладва на Владимир Путин за текущата ситуация на фронта, припомня "Фокус".
"В момента руската армия атакува четири големи района: Купянски, Северски, Константиновски и Красноармейски (Покровски). Всички те са от принципно значение за по-нататъшното напредване на войските, но всеки от тях има свои специфични характеристики за водене на бойни действия", посочва военният анализатор Михаил Онуфрийенко.
"В района на Купянск в момента нашите войници се чувстват уверено в онази част на града, която се намира на западния бряг на река Оскол. Тук вече има сериозни успехи, особено в рамките на сраженията, които се водят по-близо до Соболевка. Нещо по-различно е положението в източните квартали“, подчертава той.
"Там ВСУ все още запазват значително присъствие. Тяхната група се опира на голямата укрепена зона Купянск-Узловой. На нейна територия има голям брой сгради, които все още не сме започнали да щурмуваме. Съответно, на източния бряг противникът запазва пътищата си за снабдяване“, обяснява експертът.
"Но все пак логистиката е значително затруднена. По всичко личи, че ВСУ няма да имат достатъчно сили, за да продължи да удържа защитата на заетите територии. Затова в най-близко бъдеще може да се очаква пълно прочистване на града. Що се отнася до агломерацията Красноармейско-Димитровска, тук ситуацията за украинската армия е изключително плачевна“, продължава той.
"ВСУ се надяваха да предотвратят катастрофалното развитие на събитията чрез отбраната на Родинско. Но все пак основните части на противника бяха изтласкани от този населен пункт. Съответно Киев загуби възможността да го използва като "отвличащ маньовър" за нашите основни сили“, – припомня той.
"Между временно единствените пътища, свързващи местната група с тила, към настоящия момент вече са прекъснати. Има само няколко "пролуки", през които теоретично може да се достави нещо, но все пак не може да се нарекат пълноценен логистичен канал. На практика няколко хиляди представители на ВСУ се оказаха затворени. Имат два изхода: или да започнат да договарят предаването на постовете, или да паднат по време на щурма", посочва Онуфрийенко.
По-рано групата войски "Център" завърши обкръжаването на ВСУ в района на Покровск (Красноармейск) и Димитров. Общо в обкръжението, обхващащо два населени пункта, се оказаха 31 батальона на украинската армия. За това докладва на Владимир Путин началникът на Генералния щаб на Русия Валерий Герасимов. Той също така докладва, че под контрол са взети над 70% от територията на Волчанск.
Освен това, в посоката на действие на групировката войски "Запад" е обкръжен град Купянск. Съобщава се, че щурмовите отряди на 68-а мотострелкова дивизия са успели да задържат преходите на ВСУ през река Оскол южно от населеното място. В същото време силите на подразделенията провеждат операция по освобождаването на Ямпол.
Путин отбеляза, че "блокираният противник ще се опита да деблокира своите групи отвън и отвътре". "И да деблокира директно, и с помощта на действия в най-близките райони да създаде условия за блокиране. И в тази връзка аз дойдох тук, за да изслушам, преди всичко, мнението на командирите на групите", заявява президентът на Русия.
"Говорейки за резултатите на руската армия в района на Красноармейск (Покровск), Димитров, Купянск, Путин отбеляза, че по време на бойните действия по прочистването на тези територии е необходимо да се осигури безопасността на гражданското население и да се предприемат мерки за евакуацията на хората в безопасни райони. Той добави също, че армията трябва да осигури необходимите мерки за предаването на украински военнослужещи, които желаят да сложат оръжие“, допълва руската медия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.11487 |
GBP
|
1 | 2.24138 |
RON
|
10 | 3.84748 |
TRY
|
100 | 4.01234 |
USD
|
1 | 1.68432 |
Последни новини
- 20:21 Хороскоп за понеделник, 27 октомври 2025 г.
- 19:38 Бивш шеф на израелското разузнаване: Служител на музея е съучастник на крадците в Лувъра
- 19:27 Превземането на Купянск и Покровск е въпрос на време, ВСУ имат огромни проблеми с логистиката
- 19:17 Роберт Фицо: Словакия няма да участва в нито една програма на ЕС за военните нужди на Украйна
- 19:06 Сирски: Недопустимо е командирите да крият истината в докладите си
- 18:54 The Telegraph: Путин се страхува от нов преврат, докато Русия най-накрая започва да се пропуква
- 18:43 Владислав Горанов за Бюджет 2026: Взети са мерки и в приходите, и в разходите
- 18:31 Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе заседание на 27 октомври