Пререгистрация на политическите партии в Македония, от 88 ще останат около 20
ЕС и Свят 22.03.2007 10:48
Броят на политическите партии в Македония ще бъде драстично намален, пише македонският вестник “Дневник”. От съществуващите днес 88 ще останат само двадесетина партии, сочат последните данни от петте съда. Окончателният брой най-вероятно ще стане известен в понеделник, защото днес в полунощ изтича срокът за събиране на подписи и подаване на документи за пререгистрация.
С последните изменения в Закона за политическите партии партиите бяха длъжни да съберат 1 000 подписа за пререгистрация. Компетентни за пререгистрирането са пет основни съдилища – Скопие 2, Битоля, Щип, Струмица и Тетово. До вчера по обяд в скопския съд молби за пререгистрация бяха внесли 10 партии – Партия за демократична акция на Македония, Демократичен съюз, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ЛДП, ДУИ, ЛП, Партия на Турците, ВМРО-НП и Партията за интеграция на ромите.
В Битоля има само едно ново искане за пререгистрация от Демократичната уния на ромите от Прилеп. Очаква се това да направят и Партията за демократично движение на египтяните на Македония от Струга, Македонски национален фронт от Прилеп, Социално-християнска партия на Македония от Охрид, Съюз на египтяните от Охрид и Земеделска народна партия на Македония от Битоля. В Струмица и Щип не е внесена нито едно молба, а в Тетово това е направила само ПДП.
Според политолога Георги Иванов това означава прочистване на македонската политическа сцена. “Ако искаш да бъдеш играч, трябва да имаш екип. За каква партия става дума, ако не може да се съберат 1 000 подписа. Недопустимо е, както досега, регистрирана партия без истинска и реална членска маса да свиква пресконференции, да участва в публичния живот и да формира публичното мнение. Знае се, че филтърът е на изборите и само сериозните партии, тези със сериозни предложения към народа могат да просъществуват. Това може да се сравни с компаниите на пазара”, казва Иванов. /БГНЕС
С последните изменения в Закона за политическите партии партиите бяха длъжни да съберат 1 000 подписа за пререгистрация. Компетентни за пререгистрирането са пет основни съдилища – Скопие 2, Битоля, Щип, Струмица и Тетово. До вчера по обяд в скопския съд молби за пререгистрация бяха внесли 10 партии – Партия за демократична акция на Македония, Демократичен съюз, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ЛДП, ДУИ, ЛП, Партия на Турците, ВМРО-НП и Партията за интеграция на ромите.
В Битоля има само едно ново искане за пререгистрация от Демократичната уния на ромите от Прилеп. Очаква се това да направят и Партията за демократично движение на египтяните на Македония от Струга, Македонски национален фронт от Прилеп, Социално-християнска партия на Македония от Охрид, Съюз на египтяните от Охрид и Земеделска народна партия на Македония от Битоля. В Струмица и Щип не е внесена нито едно молба, а в Тетово това е направила само ПДП.
Според политолога Георги Иванов това означава прочистване на македонската политическа сцена. “Ако искаш да бъдеш играч, трябва да имаш екип. За каква партия става дума, ако не може да се съберат 1 000 подписа. Недопустимо е, както досега, регистрирана партия без истинска и реална членска маса да свиква пресконференции, да участва в публичния живот и да формира публичното мнение. Знае се, че филтърът е на изборите и само сериозните партии, тези със сериозни предложения към народа могат да просъществуват. Това може да се сравни с компаниите на пазара”, казва Иванов. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:24 Варна ще е домакин на XII Европейска олимпиада по география
- 12:17 Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК за над 282 хиляди евро
- 12:09 България пак започва да произвежда автомобили
- 12:01 Рекордните горещини в Европа взеха 18 жертви във Франция
- 11:53 Гледат мярката на задържаните "Калашници"
- 11:45 Белгия иска ареста на бившия гръцки еврокомисар Аврамопулос по случая "Катаргейт"
- 11:37 Тръмп: Ford и General Motors може да произвеждат Patriot и Tomahawk
- 11:29 Руски Ту-160 отработиха дозареждане във въздуха над Баренцево и Норвежко море