![Порошенко санкциониран заради заплахи за националната сигурност](https://dnesplus.bg/uploads/news/images/1182314/l-768x432 (8).jpg)
ЕС и Свят 13.02.2025 17:53 Снимка: ДНЕС+
Порошенко санкциониран заради заплахи за националната сигурност
Санкции срещу бившия украински президент Петро Порошенко и други лица бяха наложени заради заплахи за националната сигурност на страната, съобщиха от Службата за сигурност на Украйна, цитирана от БиБиСи.
"Предложенията за прилагане на санкции бяха внесени за разглеждане в Съвета за национална сигурност и отбрана, като се вземат предвид съществуващите заплахи за държавната сигурност, териториалната цялост и суверенитета на Украйна, както и създаването на пречки за устойчивото икономическо развитие от горепосочените лица", се казва в изявлението.
Санкции са наложени срещу Порошенко, както и срещу Игор Коломойски, Генадий Боголюбов, Константин Жеваго и Виктор Медведчук. От СБУ припомнят, че повечето от тях са замесени в разследвани от правоохранителните органи дела.
"По-специално, Порошенко и Медведчук бяха предварително информирани за подозрение в държавна измяна, съдействие на дейността на терористична организация и други членове от Наказателния кодекс на Украйна. Според следствието, изпълнявайки задълженията си като президент на Украйна, служителят е поставил държавата в енергийна зависимост от Руската федерация и лидерите на контролираните от нея псевдорепублики", допълват от СБУ.
Още по темата
![]() |
1 | 2.06813 |
![]() |
1 | 2.34686 |
![]() |
10 | 3.92997 |
![]() |
100 | 5.22501 |
![]() |
1 | 1.88605 |
Последни новини
- 21:12 Виктор Орбан с рязък коментар за изявленията на ръководителя на евродипломацията Кая Калас
- 20:27 Хороскоп за петък, 14 февруари 2025 г.
- 19:29 В Брюксел Запрянов увери, че кабинетът ни ще работи за модерни отбранителни способности
- 19:19 Депутатите се притесниха НПО-та да не изберат омбудсман
- 19:10 ЕП поиска замразяване на финансирането за Руанда заради конфликта в ДР Конго
- 19:01 Четирима арестувани в Сърбия заради пожара в дом за възрастни хора
- 18:53 ФСБ осуети атентат на жп гарата в Псков
- 18:45 Зеленски: Киев няма да приеме споразумения, сключени без участието на Украйна