ЕС и Свят 27.11.2021 13:01 Снимка: ДНЕС+
Полша пак скастри Меркел, че разговаря с Лукашенко
Премиерът на Полша Матеуш Моравецки разкритикува германския канцлер Ангела Меркел за разговор с беларуския президент Александър Лукашенко на фона на нарастващата мигрантска криза на границата на Европа, която според мнозина е организирана от Минск, съобщава ДПА.
ЕС обвинява Лукашенко за струпването на огромни тълпи от мигранти по външните граници на Съюза през последните седмици, като Полша и Литва са сред най-силно засегнатите страни.
Лукашенко многократно е подчертавал, че като отмъщение за санкциите на ЕС срещу Беларус след оспорваните президентски избори през 2020 г., той вече няма да спира никого да пресича страната, за да стигне до територията на ЕС.
Групи мигранти лагеруват по границата между Полша и Беларус от месеци, като някои се опитват да влязат в страната. Това принуди Варшава да засили сигурността по границите си. Междувременно нарастват опасенията за безопасността на мигрантите, тъй като температурите се понижават.
Меркел е разговаряла с Лукашенко два пъти, опитвайки се да разреши кризата.
Моравецки заяви, че приветства факта, че Европейският съюз участва в търсенето на дипломатическо решение на кризата, но е критичен към Меркел.
"С обаждането си на Лукашенко канцлерът Меркел допринесе за легитимирането на режима му, докато борбата за свободен Беларус продължава вече 15 месеца", подчерта той, визирайки телефонни разговори между лидерите в Берлин и Минск в опит за разрешаване на кризата.
"Лукашенко също злоупотреби с разговора си с Ангела Меркел. Той заяви, че Меркел се е съгласила да транспортира 2000 мигранти през коридор до Германия и други европейски страни. А това не е така", отбеляза Моравецки.
Припомняме, миналата седмица полският премиер отновои предупреди да не се водят преки преговори с Беларус относно безпрецедентната мигрантска криза по границата с Полша, изтъквайки, че това ще "легитимира" режима./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:56 Хороскоп за неделя, 1 февруари 2026 г.
- 19:34 Обилен снеговалеж и виелици в почти цяла България
- 19:22 Русия обяви, че е завладяла две села в Източна Украйна
- 19:11 Кирил Петков vs Радев за "Боташ": Русия ни спря газа! Това са реалните факти от 2022 г.!
- 19:02 Онлайн шпионаж разкрил предварително носителя на Нобеловата награда за мир за 2025 г.
- 18:52 Японски инвеститор си тръгва окончателно от България, затваря завода в Карнобат с 800 души
- 18:42 Пленник от ВСУ: Зеленски лъже за близка победа, докато си пълни джобовете с пари
- 18:31 Морален или юридически казус: Може ли ИИ да получава заплата и да плаща осигуровки