ЕС и Свят 15.01.2026 16:50 Снимка: ДНЕС+
Полша обвини Русия за мащабна кибератака срещу енергийната ѝ инфраструктура
Има сериозни основания да се смята, че група, свързана с руските тайни служби, стои зад кибератака през декември срещу енергийната инфраструктура на Полша. Това заяви полският премиер Доналд Туск, цитиран от "Ройтерс".
Полската енергийна система претърпя най-мащабната кибератака от години през последната седмица на декември, разкри във вторник министърът на енергетиката Милош Мотика.
Туск добави, че тъй като полските отбранителни системи са работили добре, атаката не е застрашила критичната инфраструктура и на практика не е имала негативни последици.
"Има много причини да се смята, че тя е била подготвена от групи, пряко свързани с руските служби, не искам да спекулирам, но не мисля, че имаме съмнения относно източниците на вдъхновение", отбеляза той на пресконференция.
"Искам да кажа, че Полша се е защитила от опити за дестабилизация и нейната инфраструктура никога не е била застрашена нито за миг", подчерта Туск.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:31 Хороскоп за понеделник, 9 февруари 2026 г.
- 19:35 Разсеяни или просто претоварени?
- 19:24 Франция грабна първото злато в биатлона, България е на 16-о място
- 19:15 Локо (Пловдив) нанесе първа загуба на Славия от близо 5 месеца
- 19:09 DeepState: Руснаците напредват до три населени места в Донецка област
- 19:04 Наскоро откритата скица на Микеланджело беше продадена за рекордните 27,2 млн. долара
- 18:54 България взе зимен олимпийски медал №7 в четвърти различен спорт
- 18:50 Александър Николов: България не плаща задълженията си по договора на "Булгаргаз" с "Боташ"