ЕС и Свят 05.12.2023 09:21 Снимка: ДНЕС+
Полша настоява за възстановяване на ограниченията на ЕС за украинските шофьори
Полша призова Европейския съюз да възстанови разрешителните, ограничаващи транзита за украински шофьори на тирове, каза премиерът Матеуш Моравецки в понеделник, докато полски и словашки шофьори на тирове продължават да блокират няколко гранични пункта към Украйна.
Полските шофьори блокираха пропускателните пунктове от 6 ноември, настоявайки ЕС да възстанови система , при която украинските компании се нуждаят от разрешителни за работа в блока и същото за европейските шофьори на тирове, за да влязат в Украйна.
Разрешителните бяха премахнати след нахлуването на Русия в Украйна миналата година, но полските шофьори на тирове казват, че това е довело до нечестна конкуренция от техните украински колеги.
"Ние много категорично и недвусмислено ще поискаме възстановяване на разрешителните за транспорт на украинските шофьори", каза Моравецки пред репортери.
Към полските шофьори се присъединиха полски фермери, както и словашки шофьори на камиони. Те се оплакват, че украинските им колеги предлагат по-ниски цени за услугите си и също така транспортират стоки в рамките на ЕС, а не само между блока и Украйна.
Украйна отвори нов малък пропускателен пункт в Угринов-Долхобичув, за да пропуска празни тирове в отговор на протестите, които създадоха опашки до 18 км от полската страна на най-големите пропускателни пунктове.
"Това е страхотно за Украйна, защото те добавиха още един пропускателен пункт и техните превозни средства тръгват по-бързо. За нас все още имаме същия проблем, защото все още стоим на опашки", каза 44-годишният полски шофьор на камион Павел Озгала пред Ройтерс.
Той каза, че иска да помогне на Украйна в борбата й срещу Русия и е за транспортиране на помощи и боеприпаси без ограничения.
"Но това е нещо друго. Правенето на бизнес е едно, а войната е друго", каза Йозгала.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10146 |
GBP
|
1 | 2.22001 |
RON
|
10 | 3.84605 |
TRY
|
100 | 4.04334 |
USD
|
1 | 1.70191 |
Последни новини
- 21:26 Хороскоп за четвъртък, 6 ноември 2025 г.
- 19:37 Висящото чудо на Китай: Манастир в небето
- 19:30 Повдигнаха обвинение на мъжа, ударил кмета на с. Дъскот
- 19:22 Шефът на Профилигата се извини на Илиан Илиев
- 19:15 Крисия призна за Никола Цолов и заяви: Много съм горда с него
- 19:07 Русия към украинските войници в Покровск и Купянск: Предайте се, за да оцелеете
- 18:58 Андре Рийо обявява втори концерт в София – на 3 февруари 2026 година
- 18:50 Мечките в парка в Белица се готвят за зимен сън, поемат до 20 кг храна на ден