
ЕС и Свят 20.12.2024 12:44 Снимка: ДНЕС+
Полша иска да може да прекрати закона за даване на убежище
В Полша правото на кандидатстване за убежище трябва да бъде спряно, обяви решението на правителството си премиерът Доналд Туск, цитиран от "Зюддойче цайтунг" и БТА.
"Правото да кандидатстваш за убежище днес се експлоатира от враговете на Полша", каза Туск. Във времена на хибридна война са необходими решителни действия. В случай на опасност за страната трябва да има възможност за временно спиране на правото на убежище. Това предвижда законопроектът, който все още трябва да бъде приет в Сейма и подписан от президента Анджей Дуда.
Туск за първи път говори за идеята си за спиране на правото на убежище в средата на октомври, след което последва решение на министерския съвет. Полша има граница с дължина около 418 км с Беларус, където президентът Александър Лукашенко, който е тясно свързан с руския президент Владимир Путин, управлява диктаторски.
От края на лятото на 2021 г. мигранти от Африка, Близкия изток и други държави редовно пристигат на границата на Полша, която е външната граница на ЕС, както и на границите на Литва и Латвия, а от известно време и на Финландия, отбелязва германският вестник.
"Зюддойче цайтунг" посочва, че Европейската комисия изрично подкрепя действията на Полша и Финландия, където вече е приет подобен закон. Дори и с пари. Общо 170 милиона евро трябва да бъдат изплатени на Полша, Финландия, трите балтийски страни и Норвегия, която не е членка на ЕС, за да могат да обновят своите граници с технология за електронно наблюдение. Полша ще получи най-голям дял - 52 милиона евро.
Туск каза в сряда във Варшава, че иска да насърчи "по-реалистичен дизайн на миграционната политика на ЕС" по време на предстоящото полско председателство на Съвета на ЕС от януари, отбелязва "Зюддойче цайтунг".
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 00:24 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши съдът
- 22:04 Хороскоп за събота, 12 юли 2025 г.
- 22:01 Прокуратурата: Асен Василев е „неизвестният депутат“ по делото срещу Благомир Коцев
- 19:36 Кимаковски: 10 хил. украински войници попаднаха в огневи чувал в ДНР
- 19:28 ВАС спря действието на методиката за дялово разпределение на парното
- 19:21 Подводен парк край остров Света Анастасия е голямата атракция за гмуркачи от цял свят
- 19:13 15 години от най-скандалния кунгфу ритник във футбола
- 19:05 ЕС ще затяга примката около Унгария и Словакия с нови правила за финансиране