ЕС и Свят 24.11.2025 15:58 Снимка: ДНЕС+
Полша арестува украинец, заподозрян за саботаж на жп линия
Полската прокуратура съобщи в понеделник, че е арестуван украински гражданин, заподозрян в сътрудничество с руските служби при подготовката на саботаж срещу железопътна линия. Става дума за участък от трасето Варшава-Люблин, което свързва полската столица с украинската граница и е ключово за военните доставки към Киев.
Полша вече е повдигнала обвинения задочно на още двама украинци във връзка с взрива по същата линия. Двамата — идентифицирани като Олександър К. и Евгений И. — са избягали в Беларус, откъдето Варшава настоява те да бъдат екстрадирани.
Според прокуратурата третият заподозрян, Володимир Б., е докарал един от извършителите в района на планираната диверсия през септември 2025 г., за да извърши оглед и да определи мястото за поставяне на взривното устройство. Разследването продължава, като властите търсят и други участници в поръчването, подготовката и изпълнението на атаката.
Случаят е особено чувствителен заради факта, че украински граждани действат в полза на Русия — нещо, което Варшава възприема като тревожен признак за активизиране на руските мрежи за влияние и диверсионни операции на територията на ЕС.
В отговор на инцидента Полша затвори последното руско консулство в страната и разгръща хиляди военнослужещи за охрана на критична инфраструктура. Москва от своя страна отрича участие, обвинявайки Варшава в "русофобия", и заявява, че ще ограничи присъствието на полски дипломати в Русия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10553 |
GBP
|
1 | 2.22178 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.99997 |
USD
|
1 | 1.69777 |
Последни новини
- 16:28 Услуги в Комплекс за социални услуги „Аспарухово“ към Фондация „Владиславово“
- 16:21 Бившият шеф на БФС Борислав Михайлов е в болница с изкаран инсулт
- 16:12 Божанов предлага промени в НК - лъжесвидетелството пред нотариус вече да е престъпление
- 16:07 Патриарх Даниил призовава: Нека намерим сили да простим на съдиите от Народния съд
- 16:07 Пушилин: Украинските военни бягат от Константиновка, зарязват ранени и техника
- 15:58 Полша арестува украинец, заподозрян за саботаж на жп линия
- 15:50 Главният прокурор на Испания подаде оставка
- 15:42 Кремъл все още не е получил „женевския“ вариант на американския план за Украйна