Politico: ВСУ може да се оттеглят от Курска област, за да избегнат поредно обкръжение

ЕС и Свят 08.03.2025 12:54 Снимка: ДНЕС+

Politico: ВСУ може да се оттеглят от Курска област, за да избегнат поредно обкръжение

Украинските войски, защитаващи завзетата територия в руския регион Курск, са подложени на ожесточени атаки от руска контраофанзива, която набира скорост, и скоро командирите ще трябва да направят труден избор дали да продължат борбата или да се изтеглят. Това пише европейската редакция на Politico, цитирана от "Фокус".

Ако сбъркат момента, украинските сили рискуват да бъдат отрязани и унищожени, предупреждават военни анализатори.

"Украинското командване трябва да направи избор. Да напусне Курската област, завършвайки операцията и запазвайки силите си, или да се задържи, рискувайки да загуби всичко", според военния анализатор Ян Матвеев.

Пишейки в канала си в Telegram, той заяви, че битката се е променила радикално през последните дни.

"Единствената реална причина да се задържи опорният пункт в Курск е да се използва като разменна монета в бъдещите преговори. Въпреки това загубата на значителен брой опитни войници и модерно оборудване в една продължителна отбрана може сериозно да отслаби военния капацитет на Украйна в други региони", отбелязва той.

Руският провоенен канал в Telegram "Два майора" твърди, че през последните дни руските войски са навлезли на около четири километра в контролираната от Украйна територия и се опитват да я обкръжат.

Андрей Коваленко, ръководител на Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна, призна, че се водят "трудни битки". Той заяви, че руските щурмови части се опитват да пробият и да поемат контрола над важна магистрала, минаваща от Юнаковка в Сумска област на Украйна към контролираната от украинците Суджа.

Изненадващото трансгранично нахлуване на Украйна в руската Курска област през август миналата година завари руския президент Владимир Путин и неговите генерали неподготвени. То също така промени сценария за Украйна, която дотогава постоянно губеше територии в полза на руснаците.

Нападението показа, че Украйна поддържа някои осезаеми нападателни способности.

Но нахлуването не беше замислено от украинския президент Володимир Зеленски и неговите генерали с идеята да промени хода на конфликта: то трябваше да послужи както за морално укрепване на уморените от войната украинци - до голяма степен то наистина повдигна духа - така и като разменна монета при евентуални последващи мирни преговори.

В рамките на няколко дни след нахлуването украинските части, съставени от четири бригади, бързо разшириха плацдарма в рамките на първото нахлуване в Русия след Втората световна война насам. След седмица украинският главнокомандващ Олександър Сирски заяви, че Украйна е завзела почти 1000 квадратни километра територия в Русия.

Оттогава насам елитни украински части, сред които 95-а въздушно-щурмова бригада, 115-а механизирана бригада и 8-ми отделен полк със специално предназначение, се борят да удържат позициите си в условията на ескалираща контраофанзива. И сега те са подложени на значителен натиск от интензивните удари на безпилотни самолети и се борят да осигурят безпроблемен поток на снабдяване.

В публикация във Facebook Артьом Карякин, украински войник, съобщава, че Русия е прехвърлила някои от най-добрите си екипажи на дронове към битката в Курск. Те успяват сериозно да затруднят логистиката и пространството за маневриране на украинските сили.

"От края на 2024 г. насам Русия рязко ескалира използването на безпилотни летателни апарати с FPV на различни честоти, оптични връзки и типове с фиксирани крила. Основната им цел е да нарушат логистиката ни", обяснява той.

"Силите ни се борят да доставят боеприпаси и провизии. Евакуацията на ранените се превърна в опасен и продължителен процес. Някои войници трябваше да се редуват пеша, защото транспортът не може да премине", допълва той.

Междувременно руските сухопътни сили заедно със съюзническите севернокорейски войски напредват на три фронта, опитвайки се да затворят чувала и да поемат контрола над стратегически път към украинската област Суми.

Според DeepState, авторитетен ресурс за интерактивни онлайн карти на военните действия, контролираната от Украйна територия е значително намалена и рискува да се свие до по-малко от 100 кв. км, а най-тясната ѝ точка възлиза на едва десетина километра ширина.

Военният анализатор Николай Белиесков заявява пред брюкселското издание, че намалената територия може да се окаже по-лесна за защита.

"Първоначално това беше доста голяма позиция. Сега разполагаме с повече или по-малко достатъчно количество войски, за да я защитим", коментира той. Но добавя: "Ако логистиката стане несъстоятелна, тогава трябва да се изтеглим. Определено."

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408