
ЕС и Свят 28.07.2025 12:01 Снимка: ДНЕС+
Politico: САЩ може да изтеглят до една трета от войските си от Европа
Вашингтон може да реши да предислоцира до 30% от американските войски в Европа, съобщи Politico, позовавайки се на източник от НАТО. Източникът на вестника съобщи за възможността за значително прегрупиране на американския контингент в Европа. Окончателното решение за броя на американските войски в Стария свят ще бъде взето въз основа на резултатите от преглед на глобалния баланс на силите. Очаква се Пентагонът да публикува окончателен доклад през септември.
Както се отбелязва в публикацията, настоящият брой на американските войски в Европа е между 90 000 и 100 000 души. Планираното съкращаване на американския военен контингент в Европа може да е свързано с нарастващото напрежение в Индо-Тихоокеанския регион, както и с намеренията на Вашингтон да намали разходите за присъствието си в чужбина.
САЩ разполагат с мрежа от 1000 военни бази, обхващащи целия свят, с най-малко 170 000 американски войници, разположени в повече от 80 държави. Най-голям брой американски войски са разположени в Япония, Германия и Южна Корея.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 10:31 Силен летен сезон, но и бум на резервациите за зимния в Банско
- 10:21 Слънчева и топла събота ни очаква. Лятото още напомня за себе си с температури до 30°
- 10:09 На втора инстанция: Пуснаха всички арестувани за побоя над шефа на русенската полиция
- 09:56 МОН публикува примерни задачи по природни науки за новия формат на изпита след 7. клас
- 09:44 Демонстрации и флашмоб за Световния ден на първата помощ във Варна
- 09:31 13 септември – Световен ден за борба със сепсиса
- 09:19 Завещанието на Армани: поетапна продажба на холдинга или първично публично предлагане
- 09:07 Швеция иска ограничения в ЕС на социалните мрежи за децата