Politico: Петролната индустрия протестира срещу условията на мирното споразумение с Иран

ЕС и Свят 09.04.2026 13:40 Снимка: БГНЕС

Politico: Петролната индустрия протестира срещу условията на мирното споразумение с Иран

Представители на петролни компании са се обърнали към държавния секретар Марко Рубио и вицепрезидента Джей Ди Ванс, за да изразят своето недоволство от условията на мирното споразумение с Иран, пише Politico.

Срещата между представителите на петролната индустрия и служители на администрацията в Белия дом се е състояла в сряда сутринта.

Протестът на фирмите е заради разрешението Иран да може да събира такси от преминаващите през Ормузкия проток петролни танкери и търговски кораби. Според бизнеса това ще оскъпи с 2.5 милиона долара товара на всеки един кораб под формата на таксата за Иран и по-високи застрахователни премии, като тези разходи ще бъдат прехвърлени на крайния потребител.

Освен това практиката за събиране на такси за преминаване през пролива може да създаде прецедент и държави като Сингапур и Турция също да поискат да събират пари от корабите.

Експерти коментират, че събирането на транзитни такси би бил още един инструмент за изнудване в ръцете на Иран, както и за политическо влияние към приятелски и неприятелски държави.

Говорител на Белия дом не отговори директно на въпроса дали администрацията е чула представителите на индустрията и как ще отговори на техните опасения, отбелязва Politico.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355