
ЕС и Свят 25.06.2023 09:44 Снимка: ДНЕС+
Почина легендата на джаза Петер Броцман
Германският джаз музикант Петер Броцман почина на 82-годишна възраст във Вупертал, предаде ДПА, като цитира говорителката на градската управа.
Броцман е смятан за влиятелен представител на фрий джаза и е един от малкото германски музиканти в този стил, спечелили световна слава, предаде NOVA.
Той свири с различни формации в цяла Европа, а също така има доста почитатели в САЩ с групата "Ласт екзит" и своя "Чикаго тентет".
Броцман обича да свири на саксофона си мощно и радикално - най-добрият пример за това е вторият му албум "Machine Gun" от 1968 г., отбелязва ДПА.
Роден в западногерманския град Ремшайд, Петер Броцман се учи да свири на кларинет като дете, а след това получава и музикално образование във Вупертал. В началото на 60-те години се насочва към фрий джаза.
Той е един от духовните бащи на международния фестивал в Мьорс. Освен като музикален изпълнител, Петер Броцман работи като живописец, график, дизайнер и художник.
Носител е на многобройни отличия, сред които "Фон дер Хайдт" на град Вупертал, а през 2011 г. получава и Германската награда за джаз за цялостно творчество.
Едва през 2022 г. на Броцман е връчена Наградата на германската звукозаписна критика.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 21:55 Хороскоп за вторник, 16 септември 2025 г.
- 19:33 Проруският опозиционен блок излезе начело преди изборите в Молдова на 28 септември
- 19:25 Българите обръщат поглед към Азия: Ръст в търсенето на екзотични валути
- 19:17 Съдът в Анкара отложи делото за отстраняването от длъжност на лидера на опозицията
- 19:10 Пребитият шеф на полицията, Русе е в съзнание, без опасност за живота, но остава под наблюдение
- 19:03 О.з. полк. Стоянов: Пилотите ни нямат подготовка за полети на пределно малка височина
- 18:56 Кеворк Кеворкян: Оскъдица
- 18:48 МВнР привика Митрофанова заради руските дронове над Полша. Н.Пр.: Това е провокация!