ЕС и Свят 09.03.2025 18:51 Снимка: ДНЕС+
Песков за срещата Зеленски-Тръмп: Не можах да повярвам на очите и ушите си
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков каза, че като бивш дипломат не могъл да повярва на очите си, когато е гледал свадата с участието на Владимир Зеленски в Белия дом. Той направи аналогия с онова, което се е случвало само в древни времена, когато владетелите на държави са можели да загубят главите си по време на посещение.
„От дипломатическа гледна точка това никога не се е случвало. Но това се е случвало в древни времена, в древната история, когато водачът на дадена държава, отивайки някъде на гости, бил залавян в плен или направо обезглавяван. Но, според мен, дори през Средновековието такива неща не са се случвали често. Затова, разбира се, като професионален дипломат, не можех да повярвам нито на очите си, нито на ушите си“, каза той в коментар за предаването „Москва“. Кремъл. Путин" по телевизионния канал "Русия-1", видеото е публикувано в канала на Telegram "Зарубин".
На 28 февруари Зеленски се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом. Между двамата последва свада, по време на която американският лидер и вицепрезидент на САЩ Дж. Д. Ванс обвини Зеленски в неблагодарност и неуважение. Украинската делегация беше принудена да напусне Белия дом предсрочно по искане на администрацията на Вашингтон, двустранните преговори и планираното подписване на сделка за добив на украински минерали се провалиха.
Тръмп нарече „най-лошото изявление“ думите на Зеленски, че краят на конфликта в Украйна е още далече. Той предупреди, че "Америка няма да търпи повече това". Тогава стана известно, че Вашингтон е спрял военната помощ на Киев. Тръмп, говорейки пред двете камари на Конгреса на САЩ във вторник, каза, че е получил съобщение от Зеленски за готовността му да преговаря за мирно уреждане на конфликта в Украйна. Зеленски посочи, че е готов по всяко време да подпише сделка със САЩ за добива на украински минерали. Във Вашингтон обвързаха готовността на Киев за преговори с възможността за възобновяване на оръжейните доставки.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:28 България има нов тотомилионер, който грабна джакпота от 5 778 403 евро
- 21:10 Хороскоп за петък, 20 март 2026 г.
- 19:36 Министър Околийски: И двете ми дъщери са ваксинирани срещу HPV, това е най-силният ми аргумент
- 19:28 Авиокомпаниите по света пред риск от недостиг на гориво още през април
- 19:21 Вал Килмър ще се появи посмъртно, генериран чрез изкуствен интелект, в нов филм
- 19:13 Борят се за живота на младеж, забил се с тротинетка в железобетонен стълб
- 19:06 Тара, Бланка и Кос - скандалът е важен за ЕП, но и за България
- 18:58 Лицензите на два клуба в родния елит са под въпрос