ЕС и Свят 10.12.2025 18:47 Снимка: "Спутник" чрез АП/ Alexey Maishev/БТА
Песков за готовността на Зеленски да проведе избори: Ще видим как ще се развият събитията
"Това е нещо, за което президентът Путин говори от доста време, а президентът Тръмп – отскоро", коментира говорителят на Кремъл
Руските власти все още не са обсъждали с никого думите на украинския президент Володимир Зеленски за готовността му за провеждане на избори в Украйна. Това съобщи пред журналисти говорителят на руския президент Дмитрий Песков, предават РБК и "Фокус".
"Не сме имали време да обсъдим това с никого. Изявлението е доста ново. Това е нещо, за което президентът [Владимир] Путин говори от доста време, а президентът Тръмп – отскоро. Ще видим как ще се развият събитията", заявява той.
Президентските избори в Украйна трябваше да се състоят в края на март 2024 г., но не бяха проведени поради военното положение. През май същата година изтече петгодишният мандат на Зеленски. Оттогава Москва го счита за нелегитимен президент.
Както заяви руският външен министър Сергей Лавров, Русия признава Зеленски за "де факто глава на режима" и в това си качество е готова за срещи. "Когато се стигне до подписване на юридически документи, всички трябва да имат ясно разбиране, че подписващият е легитимен", отбеляза той.
Зеленски изрази готовност да проведе избори в Украйна след думите на Тръмп. "Те използват войната, за да не провеждат избори, но мисля, че украинският народ би... той трябва да има такъв избор. И може би Зеленски би спечелил. Не знам кой би спечелил. Но те отдавна не са провеждали избори. Знаете, те говорят за демокрация, но стига се дотам, че това вече не е демокрация“, коментира президентът на САЩ.
Зеленски заяви, че за провеждането на избори в Украйна е необходимо да се решат въпросите за сигурността, организацията на гласуването за военните и законодателството, което ще позволи провеждането на избори в условия на военно положение. Той призова депутатите от Радата да подготвят предложения за промени в закона за изборите по време на военно положение.
"Моля САЩ, заедно с европейските колеги, да гарантират сигурността за провеждането на избори. Тогава в рамките на 60-90 дни Украйна ще бъде готова за тяхното провеждане“, добави украинският президент.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:07 Сменят шефа на Агенция "Митници"
- 10:56 Фейсбук смаза Ивайло Мирчев, той вини прокуратурата
- 10:44 Търси се купувач за „Виваком“ и Нова ТВ?
- 10:34 Иран: Русия предложи помощта си за решаване на ядрения спор със Запада
- 10:22 Новият щам на смъртоносния вирус ебола в Конго стигна и Уганда
- 10:12 ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления
- 10:02 Йотова: Здравните грижи са изкуство между прецизността на технологиите и топлината на човешката ръка
- 09:51 Управляващи и опозиция в Северна Македония отново се нападат заради българите в конституцията