ЕС и Свят 05.07.2023 16:11 Снимка: ДНЕС+
Песков отрече Китай да е предупреждавал Русия срещу използване на ядрени оръжия
Твърденията, че китайският лидер Си Дзинпин уж лично е предупредил руския президент Владимир Путин срещу използването на ядрени оръжия в Украйна, са измислица, каза говорителят на руския президент Дмитрий Песков пред репортери, предава ТАСС.
По-рано такава информация публикува Financial Times, позовавайки се на източници в Кремъл, Китай и западни страни.
"Не, не мога да го потвърдя. Мога само да ви кажа, че за това важно посещение на президента на (Китай) Си (Дзинпин) в Москва беше предоставена доста информация, имаше изявления за пресата. Същността на преговорите беше ясно заявена в приетото съвместно изявление. Затова по въпроса има много информация. А всичко останало е измислица", каза Песков в отговор на искане да потвърди или опровергае написаното от британския вестник.
В своите публични изявления Китай последователно се противопоставя на използването на ядрени оръжия в Украйна. Мнозина от поддръжниците на Киев обаче се съмняват в ангажимента на Пекин за подобно възпиране, като се има предвид "безграничното" партньорство на Си с Путин и китайския "мирен план", който силно се припокрива с руските опорни точки, отбеляза в публикацията си Financial Times.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:03 Хороскоп за четвъртък, 14 май 2026 г.
- 19:36 Здравето: Какво се случва с пулса ви, когато сте под стрес
- 19:28 Съдебен иск срещу OpenAI след смърт на студент, използвал ChatGPT за здравни съвети
- 19:21 "Неандерталецът в мен. Бачо Киро: следи от споделено човешко минало" в НИМ
- 19:15 Икономиката отчита ръст от 2,9% за година
- 19:07 Вносът на руски втечнен газ в ЕС достигна най-високото си ниво от 2022 г.
- 18:59 FT: Москва и Киев не виждат смисъл от преговорите с посредничеството на САЩ
- 18:52 Германски войници от НАТО са били нападнати в Нидерландия