ЕС и Свят 10.01.2024 08:56 Снимка: ДНЕС+
От сряда в испанските болници връщат маските за лице
Носенето на маските за лице от сряда става задължително в болниците и здравните центрове в Испания поради скока на респираторните заболявания. Това съобщaва АП, като цитира здравното министерство.
Новото ляво коалиционно правителство на малцинството налага мярката въпреки съпротивата на повечето от 17-те автономни области на Испания.
"Говорим за поставяне на маска, когато влизате в здравен център и свалянето ѝ, когато излизате от него, заяви министърът на здравеопазването Моника Гарсия пред радио Cadena Ser късно в понеделник. Не мисля, че е някаква драма. Това е основна и проста мярка от първи ред".
Припомняме, че болниците в Испания бяха подложени на огромен натиск през последните седмици след скока на случаите на грип, COVID-19 и други респираторни заболявания.
Регионалните здравни власти обаче твърдяха, че използването на маска трябва да бъде препоръчително, но не и задължително. Регионалните правителства отговарят за здравеопазването, въпреки че централното правителство може да се намеси, ако сметне за необходимо.
Шест региона вече въведоха мярката и през последните месеци маските се използват често по улиците и в обществения транспорт и в здравните центрове.
Испания обяви официален край на здравната криза, причинена от пандемията COVID-19, през юли миналата година, като отмени и маските.
Страната регистрира повече от 14 милиона случая и около 120 000 смъртни случая от коронавируса.
Преди това болниците в няколко щата на САЩ върнаха задължителното носене на маски на фона на нарастване на случаите на COVID-19, сезонен грип и други респираторни заболявания.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:39 Съдът спря интегралния изпит по математика след 7. клас
- 17:30 Мицкоски: Включването на българите в конституцията е предефиниране на македонската идентичност
- 17:21 Осуетиха опит за убийството на лидера на хунтата в Буркина Фасо
- 17:12 В по-малко от 10% от аптеките има проблем с отпускането на лекарства
- 17:03 Русия изпрати подводница и военни кораби, за да придружат руски танкер във водите на Венецуела
- 16:54 Пекин забрани на двама тайвански министри да влизат в Китай
- 16:45 Сметната палата се похвали с наплив от желаещи да работят в одитната институция
- 16:36 Младежите на БСП настояват за бърз конгрес и ново лидерство