ЕС и Свят 29.04.2025 16:42 Снимка: ДНЕС+
Осъден за злоупотреби кардинал потвърди, че няма да участва в конклава
Италианският кардинал Анджело Бечу, който обжалва присъда на Ватикана за злоупотреба с пари, потвърди днес, че няма да участва в конклава за избор на наследник на покойния папа Франциск, предаде италианската новинарска агенция АНСА за БТА.
През 2023 г. бившият заместник-председател на отдел "Общи въпроси" в Държавния секретариат на Ватикана беше осъден по две обвинения в присвояване и едно обвинение в измама с утежняващи вината обстоятелства заради предполагаемо лошо управление на църковни имоти, включващи луксозен апартамент в Лондон.
След избухването на имотния скандал през 2020 г. Бечу подаде оставка от поста си на префект на Конгрегацията за каузите на светците и беше лишен от правата и привилегиите си на кардинал.
Според публикации в италианската преса 76-годишният Бечу е настоявал да участва в конклава, който започва на 7 май, но е променил решението си, след като държавният секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин му е показал два документа, подписани от Франциск, в които се казва, че не трябва да участва, отбелязва АНСА.
"За доброто на Църквата, на която съм служил и ще продължавам да служа с вярност и любов, както и за да допринеса за спокойствието на конклава, реших да се подчиня на папа Франциск, както винаги съм правил, и да не участвам в конклава, оставайки убеден в моята невинност", заяви днес Бечу.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:15 Екипът на ДНЕС+ ви желае весело посрещане на новата 2026 година!
- 18:03 Хороскоп за четвъртък, 1 януари 2026 г.
- 17:55 Путин пожела здраве, щастие и любов през 2026 година: Разчитаме на себе си!
- 17:47 Си Дзинпин в новогодишното послание: Повторното обединение на Тайван с Китай е неизбежно
- 17:43 Антъни Хопкинс на 88
- 17:35 Тръмп похвали парада по случай Деня на победата в Москва: Те изглеждат непобедими
- 17:32 Урсула фон дер Лайен: Влизането в еврозоната ще подсили още повече гласа на България в ЕС
- 17:22 -55.7 градуса - къде посрещнаха Коледа със смразяващ студ