Опасна тенденция: Полярна мечка умря от птичи грип

ЕС и Свят 03.01.2024 12:11 Снимка: ДНЕС+

Опасна тенденция: Полярна мечка умря от птичи грип

Прогнозите са, че сегашното епидемиологично огнище на вируса от типа H5N1 (високопатогенен „птичи грип“), започнало през 2021 г., е причинило смъртта на милиони диви птици и хиляди бозайници в световен мащаб, съобщи "Гардиън".

Полярна мечка е загинала от птичи грип, докато силно заразният вирус H5N1 се разпространява в най-отдалечените части на планетата.

Смъртта е потвърдена през декември от Департамента за опазване на околната среда на Аляска. "Това е първият докладван случай с полярна мечка изобщо", заяви д-р Боб Герлах, държавен ветеринарен лекар на Аляска.

Герлах твърди, че вероятно мечката се е хранила с трупове на заразени птици.

Полярните мечки са включени в червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) като "застрашени" видове, главно поради намаляването на морския лед.

"Възможно е повече мечки да са загинали незабелязано, тъй като те обикновено живеят в отдалечени места с малко хора", каза Герлах. "Наистина зависиш от хората, които са там, или от биолозите, които се занимават с наблюдение на дивата природа", каза той.

Смята се, че сегашното огнище на силно заразния вариант на H5N1, започнало през 2021 г., е убило милиони диви птици. В световен мащаб хиляди бозайници също са измрели от вируса, включително черни и кафяви мечки. Сред видовете, които са починали от вируса в Аляска през последните месеци, са скални орли, лисици и котки.

"Имаше го в Антарктида, а сега се появи и в Арктика при бозайниците, това е ужасяващо", коментира пред "Гардиън" Диана Бел, почетен професор по биология на опазването в Университета на Източна Англия.

"И все пак не съм изненадана, през последните няколко години списъкът на загиналите бозайници стана колосален. В момента са поразени толкова широк кръг грабливи и хищни бозайници, че това не е само болест по домашните птици.

"Когато засегне голям, емблематичен вид като полярната мечка, хората изведнъж сядат и се вслушват или поне се надявам да го направят. Вече имаме пандемия в биоразнообразието и тя се нарича H5N1, защото е убила множество птици и бозайници."

Първите известни случаи на H5N1 бяха открити в района на Антарктика през октомври сред кафяви скуа (вид голяма морска птица) на остров Бърд, край Южна Джорджия. Два месеца по-късно са открити мъртви стотици морски тюлени. На няколко други места също така се наблюдава повишена смъртност на тюлени, лалугери и кафяви скуа.

Учените предупреждават, че силно заразният вирус може да доведе до "една от най-големите екологични катастрофи на съвремието", ако достигне до отдалечените популации на пингвините. Вирусът продължава да се разпространява на юг в района на Антарктида.

Според последната актуализация на уебсайта на Научния комитет за антарктически изследвания (SCAR) в момента се очакват допълнителни тестове. "Това не вещае нищо добро", коментира д-р Мегън Деуар, ръководител на Мрежата за здравето на антарктическата дива природа на SCAR.

Деуар е един от авторите на оценката на риска, която установи, че много антарктически животни са застрашени, включително чайки, лалугери, тюлени и морски лъвове.

Тя каза: "Анализът показа повишен риск от поява на HPAI (високопатогенна инфлуенца по птиците) при антарктическите видове през 2023 или 2024 г. в района на Антарктическия полуостров и точно това наблюдаваме."

Екосистемите в полярните региони са особено уязвими към птичия грип, тъй като в тях живеят много животни, които не се срещат никъде другаде по света и никога не са били изложени на подобни вируси. Наред с това тези зони са и сред най-засегнатите от климатичните промени, предава още БГНЕС.

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844