ЕС и Свят 08.06.2026 08:41 Снимка: ДНЕС+
Омбудсманите на Русия и Украйна разчупиха леда между двете воюващи държави
Омбудсманите на Русия и Украйна се споразумяха да установят директен обмен на официални справки, удостоверения и документи, необходими за гражданите на двете страни, което на практика спря след началото на активната война през 2022 г. и прекъсването на дипломатическите отношения.
Новината съобщиха руският комисар по правата на човека Яна Лантратова и украинския ѝ колега Дмитрий Лубинец, Двамата са провели среща на 5 юни на беларуско-украинската граница, по време на последния обмен на военнопленници между Киев и Москва.
„Съгласихме се да бъдем каналът за комуникация и прехвърляне на тези документи. Дмитрий Валериевич увери, че ще съдейства за това, и аз ще направя същото“, обясни Лантратова подчертавайки, че поради липсата на дипломатически отношения гражданите от двете страни на границата, включително роднините на жертви, не могат да обработват плащания и да получават необходими им документи.
Лантратова коментира, че на срещата с Лубинец са се разбрали да градят сътрудничеството си „на чисто“.
Дмитрий Лубинец потвърди постигнатите споразумения, отбелязвайки, че това ще ускори решаването на гражданскоправни въпроси, включително регистрацията на пенсионни досиета въз основа на документи от руските архиви.
Освен това, страните са се споразумели за съвместни посещения на военнопленници в Русия и Украйна, обмен на списъци с лица, готови за трансфер, и препращане на писма и колети от роднини. „Получих предварителни уверения, че са готови да започнат мониторингови посещения възможно най-скоро“, каза той.
Обсъдени са и нови подходи за наблюдение на условията на задържане. Украйна е предложила да се разреши достъп на Международния комитет на Червения кръст до украински военнопленници, което според Лубинец Русия в момента не позволява, както и възможност за ангажиране на омбудсмани от други държави. Киев от своя страна е изразил готовност да предостави достъп до руски военнопленници./"Труд"
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:51 Хороскоп за понеделник, 20 юли 2026 г.
- 19:32 Пожарникари от Смолян спасиха пострадала ирландска туристка при Червената скала
- 19:22 Кметът на Ню Йорк обсъжда арест на Нетаняху
- 19:13 Анализът на ФИФА: Световното с повече отбори е успех!
- 19:04 Немски топполитик гей разбуни духовете със син от сурогатна майка
- 18:56 Финансовото измерение на големия финал: Победителят прибира със 17 милиона повече
- 18:48 НАП отстрани двамата инспектори, които си поискали 300 евро от собственик на минимаркет
- 18:40 Меси преди финала: Каквото и да се случи, ние вече написахме история