Обама за китайско-американските икономически преговори

ЕС и Свят 22.07.2009 00:02

Американският президент Барак Обама ще се изкаже на откриването на стратегически и икономически преговори на високо равнище между китайски и американски ръководители следващата седмица, съобщи представител на Белия дом, предаде АФП. Говорителят на Белия дом Робърт Гибс уточнява, че Обама ще се обърне към началната сесия на първия американо-китайски стратегически и икономически диалог на 27 юли. Обама и китайският президент Ху Дзинтао са започнали този диалог по време на срещата им в Лондон през април като начин за засилване на отношенията между двете държави.

Новите дискусии на високо ниво, насрочени за понеделник и вторник са продължение на икономическите разговори, започнати по време на предишната администрация на Джордж Буш, но с по-широк фокус. Диалогът ще се съсредоточи върху предизвикателствата и възможностите, с които двете страни се сблъскват по широк кръг двустранни, регионални и глобални сфери и дългосрочните стратегически и икономически интереси", според съвместно изявление на министерството на финансите и Държавния департамент от миналата седмица.

Държавният секретар Хилъри Клинтън и министърът на финансите Тимъти Гейтнър ще председателстват американската страна на диалога. Американският президент прие покана да посети Китай по-късно тази година. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355