ЕС и Свят 23.10.2023 13:44 Снимка: ДНЕС+
NYT: САЩ съветват Израел да отложи нахлуването в Газа
Администрацията на Байдън е посъветвала Израел да отложи наземното си нахлуване в Газа, надявайки се да спечели време за преговори за освобождаване на заложници и да осигури доставката на хуманитарна помощ за палестинците в анклава, съобщи New York Times, цитирайки няколко американски служители.
По-рано Bloomberg също съобщи, позовавайки се на свои източници, че администрацията на Джо Байдън, както и някои европейски лидери, оказват натиск върху Израел да отложи операцията срещу "Хамас".
Предната вечер се проведе пореден телефонен разговор между Байдън и израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Американците също искат повече време, за да се подготвят за евентуални атаки срещу интересите на САЩ в региона от страна на подкрепяни от Иран групи - за които има сериозни опасения, че при голяма наземна операция в Газа ще се засилят.
Събеседниците на вестника отбелязват, че американската администрация не отправя изисквания към Израел и продължава да подкрепя наземното нахлуване и целта на Израел да ликвидира "Хамас".
Съветът за забавяне на наземната операция е бил предаден на израелците от министъра на отбраната Лойд Остин. Пентагона помага на Израел да планира своите военни операции, включително сухопътна инвазия, твърди изданието.
В същото време неназован дипломат от израелското посолство във Вашингтон отрече правителството на САЩ да съветва израелците да отложат наземната инвазия.
"Ние водим тесен диалог и консултации с американската администрация. САЩ не оказват натиск върху Израел по отношение на наземната операция", каза той.
По-рано бе съобщено, че израелски военни самолети са нанесли удари по цели в Ивицата Газа, както и по две летища в Сирия и джамия в окупирания Западен бряг, за които се предполага, че са използвани от бойци, а в неделя следобед втори конвой с хуманитарна помощ започна да преминава в Газа от Египет.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:18 Иван Демерджиев отговори на ДПС: Имотите ми са придобити с честен труд, данъчна ревизия го доказа
- 15:11 Вашингтон и Москва продължават диалога: Лавров и Рубио се срещат утре в Манила
- 15:06 Парламентът одобри разполагането на американски самолети в авиобаза „Безмер“
- 15:03 Нова дирекция "Екология" ще следи за чистотата в централната част на Варна
- 14:55 БСП възразява срещу замразяването на минималната работна заплата
- 14:48 ДПС ще обжалва отнемането на сградата на "Врабча"
- 14:44 САЩ след нотата от Иран: Бдителни сме, за да отблъснем всякакви заплахи срещу България
- 14:40 МФ започва цялостен "ремонт" на Закона за хазарта