.jpg)
ЕС и Свят 13.12.2024 17:50 Снимка: ДНЕС+
НПО "Демократичен център" предлага 3+3 мерки за по-честни избори
Неправителствената организация "Демократичен център", която прави анализ на резултатите от последните избори и търси причините за това тези избори да са толково оспорвани и съответно в момента да се прави повторно преброяване и то от Конституционния съд, излиза с предложения за реформи в Изборния кодекс.
Три са краткосрочните мерки и три дългосрочните мерки, които предлагат от "Демократичен център":
Краткосрочни промени:
- Прозрачност в преброяването на гласовете:
Въвеждане на видеонаблюдение при преброяването на всяка бюлетина, с уеднаквяване на стандартите за заснемане и излъчване в реално време.
- Машинният вот като основа:
Протоколът от машинното гласуване да бъде водещ при изготвянето на резултатите.
- Проверка на избирателите:
Сканиране на лични карти и дигитализация на списъците с гласували граждани, за да се предотврати двойно гласуване и фалшифициране.
Дългосрочни промени:
- Сканиращи устройства за бюлетини:
Въвеждане на хартиени бюлетини, които се сканират за автоматизирано преброяване.
- Реформа в ЦИК:
Осигуряване на гражданска квота в състава на ЦИК за повече независимост и експертност.
- Дигитализация:
Внедряване на електронни системи за гласуване и обработка на резултатите с акцент върху сигурността и прозрачността.
Смятаме, че тези промени са ключови за възстановяване на доверието в изборния процес и за гарантиране на справедливи и прозрачни избори в страната, пишат от "Демократичен център".
Те призовават всички партии и институции да разгледат техните предложения и да се включат в диалога за тяхната реализация.
![]() |
1 | 2.07141 |
![]() |
1 | 2.35033 |
![]() |
10 | 3.92974 |
![]() |
100 | 5.15389 |
![]() |
1 | 1.86661 |
Последни новини
- 18:18 БНБ за акцията на „Възраждане“: Българският закон и европейското право не допускат подобни прояви
- 18:15 Употребата на наркотици и алкохол - от любопитство и скука
- 18:09 Какви въпроси САЩ изпрати до европейските правителства, свързани с мира в Украйна
- 18:06 19-годишен открадна телефона на момче и блудства с него край варненското село Каменар
- 18:01 Майк Бенц пред Тъкър Карлсън: USAID плащаше на "независими журналисти" да свалят чужди правителства
- 17:57 Полша няма да изпраща войски в Украйна
- 17:48 Хакери атакува сайтовете на банки и летища в Италия
- 17:39 Израелската армия ликвидира лидер на "Хамас" в Южен Ливан