ЕС и Свят 08.05.2025 20:33 Снимка: ДНЕС+
Новият папа е американецът Робърт Превост, който е избрал името Лъв XIV
69-годишният кардинал Робърт Превост е роден в Чикаго и се смята за притежаващ много от необходимите качества за ролята на понтифик
Новият папа е американецът Робърт Превост, който е избрал името Лъв XIV.
69-годишният кардинал Робърт Превост е роден в Чикаго и се смята за притежаващ много от необходимите качества за ролята.
Преди две години папа Франциск избра Превост да замени Марк Уеллет като префект на ватиканския Дикастерий за епископите, като му повери задачата да избере следващото поколение епископи. Той е работил много години като мисионер в Перу, преди да бъде ръкоположен за архиепископ там.
Превост не е смятан само за американец, но и за човек, който е оглавявал Папската комисия за Латинска Америка.
Той е смятан за реформатор, но на 69 години може да се счита за твърде млад за папския пост. Периодът му като архиепископ в Перу е помрачен и от обвинения в прикриване на твърдения за сексуално насилие, които са отречени от неговата епархия.
Бял дим се издигна по-рано тази вечер от Сикстинската капела във Ватикана.
Има избран папа - на втория ден от началото на конклава. Белият дим означава, че някой кандидат си е осигурил необходимото мнозинство от две трети - 89 гласа от 133 гласували кардинали.
Множеството, събрало се на площад "Свети Петър" във Ватикана, приветства новината.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 20:54 Хороскоп за петък, 26 декември 2025 г.
- 20:46 Патриарх Даниил връчи орден „Св. Йоан Рилски” на Вселенския патриарх Вартоломей
- 19:34 Кремъл за коледното видеообръщение на Зеленски: Дали е способен да взема адекватни решения?
- 19:21 Турската полиция арестува 115 предполагаеми членове на Ислямска държава
- 19:11 Коледа и странните обичаи по света
- 19:00 Захарова: Германия няма пари за коледни елхи заради политиката си срещу Русия
- 18:55 Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша
- 18:50 Шкварек: Въпрос на време е у нас да се пръкнат първите пакистански банди и ислямистки гнезда