Нови протести в Урумчи

ЕС и Свят 03.09.2009 12:12

За нови протести, избухнали в китайската провинция Синджан, съобщава БиБиСи.

Хиляди китайци „хан" са излезли отново на демонстрации по улиците на столицата на провинцията Урумчи.

Припомняме, преди два месеца град Урумчи и околностите му станаха арена на кървави етнически сблъсъци.

При безредиците в провинцията загинаха близо 200 души, а 1700 бяха ранени.

По данни на правителството по-голямата част от загиналите са китайци, но Световният конгрес на уйгурите обвини властта в геноцид над мюсюлманското малцинство.

Близо 10 000 души са изчезнали само в рамките на една нощ по време на етническите сблъсъци в Китай, заяви китайската дисидентка от уйгурския етнос Ребия Кадир.

Китай апелира за разбиране от страна на ислямския свят след като Ал-Кайда заплаши с отмъщение за смъртта на 46 уйгури по време на размириците в Урумчи.

И турският министър председател Реджеп Таип Ердоган определи етническото насилие в Китай като геноцид и защити уйгурите, които са мюсюлманско малцинство. /News.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355