ЕС и Свят 06.02.2025 14:02 Снимка: ДНЕС+
Нови предизвикателства за доставките на редки метали на фона на ескалираща търговска война
Нови предизвикателства се откриват пред металургията в света през тази година. Месечният индекс на металите Rare Earths MMI се задържа относително стабилен през първия месец на годината, като се повиши леко с 2,88%.
Анализаторите обаче припомнят, че цените на редкоземните елементи се оказаха по-нестабилни през изминалата година в сравнение с други метални продукти, например стоманата. Сега изглежда, че пазарът на редкоземни елементи може да стане свидетел на по-голяма нестабилност през 2025 г.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наскоро наложи мито от 10% върху всички китайски стоки, включително редкоземни елементи. Междувременно Армията за независимост на Качин (KIA) продължава да контролира ценните редкоземни мини в Мианмар, което силно ограничава контрола на правителството на Бирма върху този сектор. А това влияе и на световните пазари, коментира изданието Oilprice.com.
Обещаните от Тръмп тарифи и мита - време ли е за притеснение?
В началото на февруари президентът Тръмп въведе мито от 10% върху целия китайски внос, което засили глобалното търговско напрежение и повиши опасенията относно потенциалното му въздействие върху индустриите, разчитащи на редкоземни елементи. В момента Китай доставя между 85% и 95% от глобалното търсене на редкоземни елементи, което му дава значително влияние върху глобалното предлагане и ценообразуване.
Както беше съобщено от Ройтерс, Китай обяви контрол върху износа на критични минерали, включително редкоземни елементи, като отмъщение на митата на САЩ. Това сигнализира за готовността на страната да използва доминиращата си позиция в сектора.
Потенциални въздействия върху глобалния пазар на редкоземни елементи
Тези тарифи доведоха до опасения за прекъсване на веригата за доставки и увеличени разходи за индустрии, зависими от редкоземни елементи. Поради тези развития производителите в сектори като електрониката, автомобилостроенето и отбраната могат да се сблъскат с предизвикателства при осигуряването на необходимите материали.
Ройтерс посочва, че това може да доведе до забавяне на производството и по-високи цени за потребителите.
Оценка на паниката
Някои анализатори твърдят, че нивото на безпокойство може да е непропорционално на действителната заплаха. Те твърдят, че световният пазар и преди се е сблъсквал с подобни предизвикателства.
Например по време на минали търговски спорове компаниите се адаптираха, като диверсифицираха своите вериги за доставки и инвестираха в алтернативни източници на редкоземни елементи. Освен това текущият контрол върху износа от страна на Китай е насочен и оставя място за преговори, което предполага, че пълното спиране на доставките на редкоземни елементи е малко вероятно.
Различни стратегии за смекчаване на ударите
Има няколко стратегии, които фирмите могат да използват, за да смекчат ефектите от митата и потенциалния недостиг на доставки. Един от начините да се намали зависимостта от един доставчик и да се повиши устойчивостта на геополитически смущения е да се диверсифицира доставката на редкоземни елементи от множество източници.
Друг начин за балансиране на доставките на редкоземни елементи в света е да се инвестира в проучване и развитие на места като Австралия. Държавите също могат да намалят зависимостта си от първичните източници, като подкрепят технологии, които се концентрират върху производството на алтернативни материали или рециклирането на редкоземни елементи от стоки, които са достигнали края на своя полезен живот.
Каква се случва с проблемните мини в Мианмар?
През изминалата година секторът за добив на редкоземни метали в Мианмар беше изправен пред значителни катаклизми поради ескалиращи конфликти, включващи въоръжени етнически групи. Това произтича от действията на Армията за независимост на Качин, етническа бунтовническа група, която е завзела контрола над ключови минни центрове в щата Качин. Най-забележителните са залежите, разположени в Panwa и Chipwe, които са критични доставчици на редкоземни оксиди за Китай.
В исторически план тези минни райони са били контролирани от Новата демократична армия-Качин, милиция, съюзена с правителството на хунтата в Мианмар. Последните офанзиви на KIA обаче промениха тази динамика. Анализаторите предполагат, че докато KIA може да възнамерява да възобнови дейностите си с редкоземни елементи, преговорите с Китай могат да забавят всяко бързо рестартиране, потенциално затягане на глобалното предлагане и повишаване на цените.
Какво може да се очаква?
Темата със сигурност ще остане сложна и занапред. Поради контрола на KIA върху важни минни региони, световната верига за доставки на редкоземни елементи ще остане непредвидима. Въпреки че преговорите между KIA и китайски фирми може да позволят възобновяване на минните операции, няма ясен график. Освен това винаги има шанс за още конфликти.
A международната общност със сигурност ще следи внимателно тези постижения, тъй като те имат важни последици за индустриите по целия свят.
Украйна и нейните находища, искани от САЩ
Междувременно стана ясно, че украинският президент Володимир Зеленски обяви, че страната му е готова да приеме "инвестиции от американски компании" по отношение на местните редкоземни минерали, до които президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска достъп в замяна на американска помощ. Франс прес обобщава с какви количества от критичните суровини разполага Украйна.
Според Американското геоложко дружество (USGS) САЩ зависят от вноса на определени критично важни минерали, сред които и редкоземни. Китай е водещият производител на подобни минерали.
Украйна твърди, че притежава в ограничени количества, в шест зони на страната, химичния елемент берилий (принадлежащ към алкалоземните метали - бел. ред.), а ЕК описа Украйна като "потенциален източник на повече от двадесет жизненоважни суровини", допълва АФП, цитирана от БТА.
Украинското издание "Форбс" изчисли през 2023 г., че ресурсите от редкоземни минерали на Украйна възлизат на 111 милиарда тона, на стойност 14,8 трилиона долара, главно от находищата на въглища и желязна руда в страната.
Повече от 70 на сто от тези ресурси обаче се намират в регионите Донецк и Луганск, частично контролирани от Русия, както и в Днепропетровска област, към която армията на Москва приближава.
Американският ежедневник "Вашингтон поуст" оцени през август 2022 г. запасите от редкоземни минерали на Украйна на 26 трилиона долара, почти половината от които са в райони, които сега са под руски контрол.
Търсенето на литий, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически превозни средства, процъфтява. Украйна разполага с 33 милиона тона литий, на стойност 38 милиарда долара, изчислява през 2023 г. украинското издание "Форбс".
От друга страна, руската армия настъпва бързо до голямо находище на литий в района на Донецк и е поела контрола над находището на метала в Крута Балка, Запорожка област.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08178 |
GBP | 1 | 2.35401 |
RON | 10 | 3.93005 |
TRY | 100 | 5.22522 |
USD | 1 | 1.87664 |
Последни новини
- 16:56 Само за месец: Изписаните антибиотици по електронен път са надхвърлили 630 000
- 16:49 В Израел наредиха на армията да подготви "доброволно напускане" на жителите на Газа
- 16:48 Започва серийно производство на хуманоидните роботи Optimus
- 16:44 Дългата връзка не е обречена - ето как да поддържаме искрата
- 16:41 Оборотите в търговията на дребно в България нарастват със 7,8%
- 16:33 Бил Гейтс: Една специфична черта ме отличава от повечето хора и е от решаващо значение за успеха ми
- 16:24 Мащабна полицейска акция: 88 души са задържани за притежание на наркотици, марихуана и вейпове
- 16:18 Какво време ни чака в петък?