Нов призив за създаване на “Велика” албанска държава на Балканите
ЕС и Свят 17.09.2007 11:51
Председателят на Съюза на албанците в света, Симон Кужани, призова албанците за духовно и административно национално обединяване. „Не оставяйте тази част на албанците в Македония без национална програма, без координация и споразумение албанските партии в Македония няма да имат успех”. Това заяви Кужани, като представи националната платформа на Асоциацията, която беше приета.
„Албанският въпрос на Балканите остава нерешен. С подялата на държавите на Балканите албанският народ остана разделен на пет държави. Албанците продължават да бъдат верски и национално дискриминирани. Универсално право е да живеем заедно и в една държава”. С тези думи Милаим Фейзи се обърна към присъстващите.
Фейзи е преподавател в държавния университет в Тетово, бивш председател на Форума за човешки права със седалище в Гостивар, човекът който отбеляза началото на военния конфликт на 14 март 2001 г. на площада в Тетово, пише македонският „Утрински весник”.
„Първата фаза представлява духовно обединение и тази фаза е към края си. Сега наред е втората фаза, която ще въведе институционализиране на националното обединение. Институциите, които вече съществуват в Албания, Косово и Македония трябва да осъществяват тясно и институционално съдействие в културен, образователен, научен, стопански и друг план.
След това съдействието да се институционализира с тенденция за формиране на взаимни тела, които биха имали национален характер. Спешно трябва да се създаде институт за стратегически национални въпроси за албанската кауза.
Ние считаме Македония като трета албанска държава на Балканите. Ще се стремим към държавна форма на обединяване на албанските държави на Балканите”, добави още Милаим Фейзи. /БГНЕС
„Албанският въпрос на Балканите остава нерешен. С подялата на държавите на Балканите албанският народ остана разделен на пет държави. Албанците продължават да бъдат верски и национално дискриминирани. Универсално право е да живеем заедно и в една държава”. С тези думи Милаим Фейзи се обърна към присъстващите.
Фейзи е преподавател в държавния университет в Тетово, бивш председател на Форума за човешки права със седалище в Гостивар, човекът който отбеляза началото на военния конфликт на 14 март 2001 г. на площада в Тетово, пише македонският „Утрински весник”.
„Първата фаза представлява духовно обединение и тази фаза е към края си. Сега наред е втората фаза, която ще въведе институционализиране на националното обединение. Институциите, които вече съществуват в Албания, Косово и Македония трябва да осъществяват тясно и институционално съдействие в културен, образователен, научен, стопански и друг план.
След това съдействието да се институционализира с тенденция за формиране на взаимни тела, които биха имали национален характер. Спешно трябва да се създаде институт за стратегически национални въпроси за албанската кауза.
Ние считаме Македония като трета албанска държава на Балканите. Ще се стремим към държавна форма на обединяване на албанските държави на Балканите”, добави още Милаим Фейзи. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн