ЕС и Свят 27.06.2026 11:51 Снимка: ДНЕС+
Ноу-хау: Белгия обмисля да отнеме или намали пенсиите на национални политици, работили и за ЕС
Белгийското правителство е готово да отнеме или да намали пенсиите на национални политици, работили и за институциите на ЕС, съобщиха местни медии. Пояснява се, че стремежът е никой в Белгия да не получава пенсия над законовия максимум от 8291,60 евро на месец.
Политиците, които са работили и за ЕС, получават по две пенсии, като сборът може да достигне 16 000 евро. Засегнати от планираната мярка може да бъдат няколкостотин души. Властите са изпратили покани до 629 пенсионирани политици да отговорят какъв е общият размер на пенсиите им, като обратно са били получени 188 отговора.
Правителството ще реши дали изплащането на националните пенсии на тези, които не са отговорили, временно да бъде спряно до изясняване на случая. Медиите отбелязват, че сред засегнатите политици са бившите премиери Ги Верхофстат (бивш евродепутат) и Херман ван Ромпой (бивш председател на Европейския съвет), както и бившите вицепремиери и еврокомисари Дидие Рейндерс, Луи Мишел и Карл де Гухт.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:38 Меси се размина само с финансова глоба за удар на съперник (видео)
- 19:27 Най-впечатляващите нощни влакове в света (видео)
- 19:16 "Юбер" отнесе рекордна глоба от 825 милиона евро
- 19:06 НАП е установила 50 нарушения на борси, тържища и пазари в София
- 18:55 „Политико“: Президентските избори във Франция са следващият кошмар за НАТО
- 18:43 Взривът срещу ген.Чайко в Москва взел втора жертва. Кремъл погребал тайно ген. Плохотнюк
- 18:32 Четвърти вицепрезидент на ФИФА оттегли подкрепата си за Инфантино
- 18:21 Духовен джихад в Европа: Ислямистки организации изкупуват църкви и ги превръщат в джамии