ЕС и Свят 23.06.2026 17:37 Снимка: ДНЕС+
Нигер официално напусна Международния наказателен съд
Нигер официално напусна Международния наказателен съд, обвинявайки съдебния орган в Хага в селективно правосъдие. Това съобщи Асошиейтед прес.
Западноафриканската страна подаде писмо до Организацията на обединените нации, с което задейства процеса на оттегляне от основополагащия договор на съда - Римския статут.
Нигер, Мали и Буркина Фасо обявиха миналата година, че ще напуснат съда.
Преврат свали демократично избраното правителство на Нигер през 2023 г. Оттогава военна хунта пое властта. Африканската страна се отдалечи от дългогодишни партньори и се сближи с Русия.
МНС изрази разочарование от оттеглянето на Нигер. Нигер ще стане третата страна, оттеглила се от МНС, след Филипините и Бурунди.
Оттеглянето му ще влезе в сила 12 месеца след получаването на писмото, но всички престъпления, извършени преди официалното му оттегляне, остават под юрисдикцията на съда.
Още по темата
-
-
-
Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединяват в конфедерация
преди 1 година
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци
- 18:36 Йордан Цонев обяви, че напуска политиката
- 18:29 Сергей Шойгу: Сигурността на страните от БРИКС е под постоянна заплаха
- 18:21 Финансистът на КНСБ: Живеем в дигитално време, но щастието все още е напълно аналогово
- 18:13 Задържаха над 700 кутии контрабандни лекарства и стоки с обозначения на известни марки
- 18:07 Падението на сър Джефри Доналдсън: Виновен за изнасилване и сексуално насилие над деца
- 18:04 Радев: Украинският посланик наистина е искал информация от МВнР за Невзоров
- 18:02 Георги Марков: Ще ни върне ли Румен Радев във времето на Ярослав Радев ?