Нигер официално напусна Международния наказателен съд

ЕС и Свят 23.06.2026 17:37 Снимка: ДНЕС+

Нигер официално напусна Международния наказателен съд

Нигер официално напусна Международния наказателен съд, обвинявайки съдебния орган в Хага в селективно правосъдие. Това съобщи Асошиейтед прес.

Западноафриканската страна подаде писмо до Организацията на обединените нации, с което задейства процеса на оттегляне от основополагащия договор на съда - Римския статут.

 

Нигер, Мали и Буркина Фасо обявиха миналата година, че ще напуснат съда.

Преврат свали демократично избраното правителство на Нигер през 2023 г. Оттогава военна хунта пое властта. Африканската страна се отдалечи от дългогодишни партньори и се сближи с Русия.

МНС изрази разочарование от оттеглянето на Нигер. Нигер ще стане третата страна, оттеглила се от МНС, след Филипините и Бурунди.

Оттеглянето му ще влезе в сила 12 месеца след получаването на писмото, но всички престъпления, извършени преди официалното му оттегляне, остават под юрисдикцията на съда.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355