ЕС и Свят 28.12.2025 18:26 Снимка: ДНЕС+
Невзривена бомба от Втората световна война беше обезвредена в центъра на Белград
Бомба от Втората световна война беше обезвредена в сряда на строителна площадка в централната част на Белград, съобщи сръбската полиция, цитирана от Франс прес.
Става дума за американска авиационна бомба с тегло 470 килограма от типа AN-M44, използвана по време на съюзническите въздушни удари срещу германските сили при освобождението на сръбската столица от нацистка окупация през 1944 г.
Мястото, където е била открита бомбата, се намира в близост до жилищен район и търговски център. Полицията съобщи, че преди операцията е извършена обстойна проверка с цел да се гарантира безопасното ѝ протичане.
Жителите на района са били приканени да преместят автомобилите си и, ако е възможно, временно да напуснат домовете си. След обезвреждането боеприпасът е бил транспортиран до военно-тренировъчна площадка на около 180 километра от Белград, където ще бъде унищожен през следващите дни.
Откриването на невзривени боеприпаси от минали конфликти не е рядкост в Сърбия. През последните години властите са обезвредили няколко подобни находки без инциденти, отбелязва Франс прес.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:24 Бури и наводнения връхлетяха част от Централна Европа
- 09:17 Тръмп: Ако иранците затворят Ормузкия проток, ще останат без държава
- 09:09 Обидиха се масово: Трима президенти на Украйна връщат отличията си в Полша
- 09:01 Преговорите в Щвейцария между САЩ и Иран бяха временно прекъснати след 80 минути дискусии
- 08:54 Д-р Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия, избран от Националната мюсюлманска конференция
- 08:46 Петър Витанов: Бюджетът ще наложи икономии във всички ведомства
- 08:38 Владислав Горанов: ПБ да покаже воля за по-бърза консолидация, иначе ще агонизираме
- 08:31 Президентът: България държи златна карта – днес големите проекти минават през нашата страна