ЕС и Свят 05.03.2025 10:31 Снимка: ДНЕС+
Наводнения принудиха хиляди в Индонезия да се евакуират
Хиляди хора се евакуираха от столицата на Индонезия Джакарта заради наводнения в региона, съобщиха властите. Очаква се проливните дъждове да продължат до следващата седмица, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Проливните дъждове от понеделник насам предизвикаха наводнения в Джакарта и околността, съобщиха от службата за борба с бедствията в страната в изявление, като много пътища за блокирани, а над 1000 къщи и много автомобили останаха под водата.
Губернаторът на Джакарта Прамоно Анунг обяви предпоследна степен на тревога и призова властите по места да предприемат действия за изпомпване на водата от наводнените райони и да организират операции за повлияване на атмосферните условия – които обикновено включват изстрелване на солни ракети в облаците, за да се предизвика дъжд, преди те да достигнат над сушата.
Местните медии съобщиха, че наводненията са залели и болница в източния град Бекаси и това е наложило евакуация на пациентите в други сгради. Някои от крилата на лечебното заведение са останали без електричество.
Метеорологичната агенция на страната предупреди, че проливните дъждове ще тормозят столицата на Индонезия и околностите ѝ до 11 март.
Евакуирани жители бяха настанени в училища, джамии и църкви.
Голямата метрополия Джакарта, в която живеят повече от 30 млн. души, редовно страда от наводнения. Но според няколко местни медии сегашната ситуация е най-лошата от 2020 г. насам.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 23:13 Светлинно и факелно шоу на откриването на ски сезона на Боровец (снимки)
- 20:58 Мощно земетресение с магнитуд 7 разлюля Тайван: Падна таванът на летище Taoyuan
- 20:45 Хороскоп за неделя, 28 декември 2025 г.
- 19:34 Столична община удължава договорите за сметопочистване в девет района
- 19:24 Осъдиха на 15 години затвор бившия премиер на Малайзия за корупция и пране на пари
- 19:12 Кои са най-богатите градове в света през 2025 година
- 19:01 Евгений Михайлов за напуйчените ПП-ДБ: Сега ли се сетихте за жертвите на т.нар.Възродителен процес?
- 18:51 Нападател намушка и заля с белина най-малко 15 души в японски завод