ЕС и Свят 24.01.2026 10:25 Снимка: ДНЕС+
Натовски генерали от Европа искат извинение от Тръмп за негови думи по "Фокс нюз"
Нова атака на Доналд Тръмп срещу европейските съюзници в НАТО - този път с коментар за Афганистан и твърдение, че военнослужещите от Европа са били далеч от бойните действия. Ветерани от европейските контингенти поискаха извинение от американския президент. България също имаше контингент в Афганистан.
В интервю пред телевизия "Фокс нюз" американският президент заяви, че Съединените щати никога не са имали нужда от пакта за войната в Афганистан. Изявлението му предизвика вълна от възмущение и обвинения от военнослужещи в натовски армии, че е пресякъл червена линия. Член 5 от Договора за НАТО е активиран само веднъж в историята след терористичните атаки от 2001 година и европейските съюзници участваха във водената от САЩ война в Афганистан.
Изказването на Тръмп предизвика остри реакции във Великобритания, Дания и Полша. Почти 460 британски военнослужещи загиват в Афганистан, жертви дават Франция и Канада, а Дания, която е под натиск от Вашингтон заради Гренландия - има най-много загинали на глава от населението - 44.
Доналд Тръмп каза: "Никога не сме имали нужда от тях, никога не сме искали нищо от тях. И да, те ще ви кажат, че са пратили войници в Афганистан и това е така. Пратиха, останаха за кратко, малко далеч от фронтовата линия. А ние бяхме много добри с Европа и с много други държави."
Генералът от резерва Роман Полко, военнослужещ от контингента в Полша в Афганистан коментира: "Възмутени сме от това изказване и очакваме да чуем думата "извинявайте". Това няма да промени отношението ни към американските ни приятели, от които ние, полските войници сме научили много, но не сме се и замисляли, когато трябва да опазваме живота на американски войници в трудни ситуации, дори с риск за нашия собствен живот."
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:10 ISW: Путин иска да използва "Съвета за мир" на Тръмп, за да си върне замразените активи
- 11:58 Екатерина Михайлова: Демокрацията ни е болна. Не машините или хартията правят изборите честни
- 11:47 Смениха маневрени формирования от Сухопътните войски в Многонационалната бойна група на НАТО у нас
- 11:37 Кючек "Румен Радев" стана хит в интернет (видео)
- 11:26 Циклон опустоши Южна Италия, щетите са за стотици милиони евро
- 11:15 НАП и КЗП продължават с проверките на търговците
- 11:06 Гълъб Донев и Димитър Стоянов напуснаха Президенството заедно с Румен Радев
- 10:55 Стармър се засегна: Коментарите на Тръмп за НАТО и Афганистан са обидни и откровено ужасяващи