
ЕС и Свят 13.04.2024 19:02 Снимка: ДНЕС+
Напрежението между Израел и Иран се покачва
Иранската държавна информационна агенция ИРНА, цитирана от световните медии, съобщи днес, че Гвардейците на Ислямската революция са завзели във водите на Ормузкия залив контейнеровоза „Еърис“ (Aries), за който твърдят, че е „свързан с Израел“, и са го прехвърлили в ирански териториални води.
Хеликоптер на специалните сили на Гвардейците е взел на абордаж плаващия под португалски флаг съд, допълни ИРНА, цитирана от Ройтерс.
АП съобщава, че е видяла видеоклип от превземането на съда. Агенцията припомня, че по-рано за атаката е съобщила британската Служба за морски търговски операции. Според службата атака е била извършена в Оманския залив край пристанище Фуджейра в Обединените арабски емирства.
Международната корабна компания „Зодиак Маритайм“ (Zodiac Maritime), съобщи, че мениджър и търговски оператор на завзетия кораб е Ем Ес Си (MSC). „Правото на собственост върху кораба се държи от „Гортал Шипинг“ (Gortal Shipping Inc.) като финансираща организация, съдът е отдаден дългосрочно под наем на Ем Ес Си. „Гортал Шипинг“ е свързан със „Зодиак Маритайм“, съобщиха от компанията, която е частично собственост на израелския бизнесмен Еял Офер.
Говорителят на израелските сили за отбрана контраадмирал Даниел Хагари заяви, че Иран ще понесе последици, ако ескалира още повече регионалното напрежение. „Израел е в повишена тревога. Засилихме готовността си да защитим Израел от нова иранска агресия. Готови сме и да отвърнем“, заяви той, предаде БТА.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26763 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.17071 |
![]() |
1 | 1.66213 |
Последни новини
- 22:02 Хороскоп за събота, 5 юли 2025 г.
- 19:34 Тръмп планира ММА боеве в Белия дом догодина по случай 250 години от създаването на САЩ
- 19:26 Прокуратурата поиска до 8 г. и 9 месеца затвор за Имамоглу по обвинението за фалшива диплома
- 19:19 Вотът на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен ще е на 10 юли
- 19:12 Делян Пеевски категоричен: Избори ще има, след като изтекат 4-те години мандат!
- 19:04 Най-малко 47 души са ранени след катастрофа на два градски автобуса в Атина
- 18:55 Задържаха мъж за хулигански прояви на протеста в София
- 18:48 АФП: Тръмп жъне успех след успех както в САЩ, така и в международен план