ЕС и Свят 11.03.2025 13:07 Снимка: ДНЕС+
Напрежение в Джеда: Има опасения, че САЩ ще прекратят срещата
Вашингтон е недоволен от отношението на украинската делегация
В Саудитска Арабия започнаха преговорите между делегациите на Украйна и САЩ. Срещата се провежда при закрити врати, а вътрешни лица съобщават за напрежение между страните, предава Informator, цитиран от "Фокус".
Преговорите между представителите на Украйна и САЩ започнаха в Саудитска Арабия на 11 март. Според журналисти след няколко кадъра от началото на срещата пресата е била помолена да напусне залата. Делегациите не са отговаряли на въпроси, а самата среща е започнала с известно закъснение поради късното пристигане на американската страна.
Украинската делегация се ръководи от началника на президентската канцелария Андрий Ермак. От страна на Съединените щати в разговорите участват представители на Държавния департамент и Пентагона, но точният състав на делегацията не е оповестен. От украинската президентска канцелария заявиха, че Киев е готов за "открит и конструктивен разговор" със своите американски партньори. В същото време, според украинската медия, преговорният процес може да бъде повлиян от мащабната атака с безпилотни самолети на руска територия, която се състоя предишния ден.
Американски източници твърдят, че Белият дом вече е изразил недоволство от настроението на украинската делегация. Според тях Киев разглежда самия факт на преговорите като възможност да се отмени забраната за доставка на западни оръжия, включително ракети и самолети с далечен обсег.
Според запознати обаче позицията на екипа на Доналд Тръмп е различна: на първо място трябва да се обсъдят отстъпките, които Украйна трябва да направи. Сред възможните условия са отстъпване на част от териториите, намаляване на числеността на украинската армия и дори неутрален статут без гаранции за сигурност.
Ако тези условия бъдат официално обявени, преговорният процес може да се превърне в истинско изпитание за Киев. Всъщност представителите на Украйна може да се окажат изправени пред труден избор: или да се съгласят с неприемливи условия, или да се изправят пред риска от намаляване на военната помощ. Ситуацията остава напрегната, а резултатите от преговорите все още не са оповестени публично.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:32 Върховната рада назначи Михайло Федоров за нов министър на отбраната на Украйна
- 19:23 АФП: Паравоенните групировки във Венецуела са готови да се бият след американската атака
- 19:15 Контрабандни цигари от България сринали бюджета на Румъния с над 500 млн. евро
- 19:08 Арестуваха Кийфър Съдърланд за нападение над шофьор на такси
- 19:00 „Български пощи“ получават допълнително 25 млн. евро за обмяна на левове в евро
- 18:53 Отпускат над 1,9 млн. евро за ваксини срещу варицела
- 18:46 Внесли сме 46 000 работници от 86 държави през 2025 г. Най-много - от Узбекистан и Индия
- 18:39 Швейцария и Австрия се опасяват, че неутралитетът вече не пази