Над 200 000 деца и възрастни са малтретирани в държавните и религозни грижи в Нова Зеландия

ЕС и Свят 24.07.2024 11:06 Снимка: ДНЕС+

Над 200 000 деца и възрастни са малтретирани в държавните и религозни грижи в Нова Зеландия

Публично разследване установи, че около 200 000 деца, млади хора и уязвими възрастни са били малтретирани в държавни и религиозни грижи през последните 70 години в Нова Зеландия. Премиерът Кристофър Луксън се извини и обеща реформи, предаде "Ройтерс".

Според доклада едно на всеки три деца и уязвими възрастни в грижите от 1950 г. до 2019 г. са преживели някаква форма на злоупотреба, констатация, която може да изправи правителството пред нови искове за обезщетения за милиарди долари.

"Това е мрачен и тъжен ден в историята на Нова Зеландия като общество и като държава, трябваше да се справим по-добре и аз съм решен да го направим", каза Луксън на пресконференция. Официално извинение ще последва на 12 ноември, добави той.

Кралската анкетна комисия, която е изготвила доклада, е разговаряла с 2300 оцелели от насилие в Нова Зеландия. Разследването подробно описва редица злоупотреби в държавни и религиозни грижи, включително изнасилване, стерилизация и електрически удари, които достигат своя връх през 70-те години на миналия век.

Установено е, че хората от местната маорска общност са били особено уязвими на малтретиране, както и тези с умствени или физически увреждания.

Също така в доклада се посочва, че граждански и религиозни лидери са се опитали да прикрият насилието, като са преместили насилниците на други места и отричали вината, а много от жертвите са починали преди да видят справедливост.

"Национален позор е, че стотици хиляди деца, млади хора и възрастни са били малтретирани и пренебрегвани в грижите на държавата и религиозните институции", се казва в доклада, като в него са направени 138 препоръки, включително призив за публични извинения от правителството на Нова Зеландия, както и от папата и архиепископа на Кентърбъри, глави съответно на католическата и англиканската църква, които преди това са осъдили насилието над деца.

Католическата църква заяви, че внимателно преглежда доклада. "Ние ще гарантираме, че действията следват нашия преглед на констатациите от разследването", се казва в изявление на църквата и добави, че преди това е имало признание за злоупотреба.

Англиканската църква в Нова Зеландия пък казва: "Ние признаваме и поемаме пълната отговорност за нашите неуспехи да осигурим безопасна, грижовна и грижовна среда, която онези, които са били под нашите грижи, са имали право да очакват и да получат".

Докладът изчислява, че средните разходи за всяка жертва на насилие - това е, което новозеландците биха сметнали за нормални, ежедневни дейности - през 2020 година се оценява на приблизително 857 000 новозеландски долара на човек, въпреки че докладът не изяснява размера на компенсацията за преживели лица.

По думите на Луксън общото обезщетение, дължимо на оцелелите, може да достигне милиарди долари. "Отваряме разговорите за компенсация и преминаваме през тази работа с групите на оцелелите", каза той.

"Най-важният елемент е да разпознаем и признаем оцелелите за реалността и истината за техния живот", каза Трейси Макинтош, социолог от университета в Оукланд.

Докладът също така призовава правителството да създаде Агенция за безопасност на грижата, която да отговаря за надзора на индустрията, както и ново законодателство, включващо задължително докладване на предполагаеми злоупотреби, включително признания, направени по време на религиозна изповед.

CHF CHF 1 2.08755
GBP GBP 1 2.35585
RON RON 10 3.9314
TRY TRY 100 5.29331
USD USD 1 1.81532