ЕС и Свят 11.03.2025 21:52 Снимка: ДНЕС+
На необичайна среща без САЩ висши военни демонстрираха единство за Украйна
Повече от 30 началници на отбраната на държави, сред които някои от най-близките съюзници на Вашингтон, се срещнаха в Париж без колегите си от САЩ в опит да поемат повече отговорност за войната в Украйна на фона на липсата на предвидимост на американския президент Доналд Тръмп и сближаването му с Москва, предадоха Ройтерс и БТА.
Срещата при закрити врата на 34 ръководители на отбраната, включително представители на НАТО, ЕС, както и на Япония и на Австралия, бе необичайна и може би безпрецедентна, тъй като се състоя без представител на САЩ.
Разговорите имаха за цел отчасти да бъде преценено какви са възможностите и способностите за гарантиране на сигурността на Украйна в случай на сключване на споразумение за прекратяване на огъня, включително потенциала за европейски мироопазващи сили, както и за дълготрайна подпомагане на военните сили на Киев.
„Политическото послание е, че можем да го направим заедно и без САЩ, но е ясно, че има неща, които не можем да направим и че проблемът с Русия е, че трябва да имаме възпираща сила“, каза европейски дипломат, участвал в разговорите. Той добави, че целта на срещата като цяло е било предварително планиране.
Военен служител каза, че САЩ не са били поканени, като целта на това е била да се даде сигнал, че Европа и другите партньори могат да поемат техните отговорности, предвид това, че Тръмп се е разграничил от съюзниците.
Според официални представители присъствието на страни като Япония и Австралия, които също изпитват несигурност заради новата американската администрация, е признак за по-широко недоволство сред традиционните съюзници на Вашингтон.
Тръмп упражнява огромен натиск върху Украйна тя да се съгласи да сключи мир, посочва Ройтерс. Той възприе редица руски искания, като например да бъде отказано на Киев да се присъедини към НАТО, още преди да са се състояли разговори.
На днешната среща френският министър на отбраната Себастиан Льокорню подчерта колко важно за гаранциите за сигурност е да има силна украинска армия.
„Ще откажем каквато и да било форма на демилитаризация на Украйна“, заяви Льокорню.
Демилитаризацията е едно от основните руски искания, за които Тръмп не е оказвал натиск на Украйна, заяви високопоставен европейски официален представител. Той добави, че Европа иска да се увери, че това ще остане така.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:24 Хороскоп за сряда, 14 януари 2026 г.
- 19:36 Двукратен шампион от "Тура" потвърди участие в стартиращото от България "Джиро"
- 19:28 Хаос в сметките за парно: Кога ще има ясни правила за таксата „сградна инсталация“
- 19:21 Посланикът на Австралия в САЩ подава оставка заради видео, в което нарича Тръмп "селски идиот"
- 19:14 Минесота и Илинойс заведоха дело срещу администрацията на Тръмп
- 19:06 Каримански: Финансовата дисциплина на страната е все още устойчива въпреки политиците и хаоса
- 18:58 Имунологът д-р Лесичкова: Срещу грипа, не пийте противовирусни препарати без бърз тест
- 18:50 САЩ осъдиха използването на „Орешник“ като „опасна и необяснима“ ескалация