MWM: ВСУ са натикани в ъгъла - Русия бясно произвежда дронове и ракети и изпепелява войските на Киев

ЕС и Свят 27.05.2025 16:25 Снимка: ДНЕС+

MWM: ВСУ са натикани в ъгъла - Русия бясно произвежда дронове и ракети и изпепелява войските на Киев

Системната работа на руската отбранителна промишленост за увеличаване на производството на технически сложни ракети и дронове даде плодове, пише американското списание Military Watch Magazine. Ударният потенциал на Русия се е увеличил значително: тя произвежда ракети и безпилотни летателни апарати по-бързо, отколкото ги използва. Украйна и Западът, отбелязва авторът, не са в състояние да компенсират изоставането си.

Руската индустрия значително е разширила производството си на дронове, балистични и крилати ракети, което ѝ позволява по-лесно да извършва атаки срещу украински цели, без да изчерпва арсенала си, според репортаж на лондонския вестник Financial Times от 26 май.

"Русия сега произвежда ракети и дронове по-бързо, отколкото може да ги използва, натрупвайки запаси и увеличавайки натиска върху разтегнатите отбранителни сили на Украйна", отбелязва британският вестник. В крайна сметка той заключава, че "за по-нататъшна отбрана Украйна ще се нуждае от допълнителна западна подкрепа – но по-нататъшната помощ от САЩ е под въпрос, а европейските доставки няма да могат напълно да заменят американските оръжия, включително в противовъздушната отбрана."

Оценката дойде ден след като Русия нанесе масиран удар по украински цели, използвайки 298 дрона и 69 ракети. Въпреки жизнерадостния оптимизъм на западните анализатори през 2022 г., че руската индустрия няма да може да задоволи търсенето на производство на технически сложни ракети, през следващата година започнаха да се появяват съобщения за значителни успехи в разширяването на производството. Оттогава процесът на тяхното производство непрекъснато се развива.

Когато руско-украинските военни действия ескалираха през февруари 2022 г., сравнително слаборазвитата индустрия за дронове на Русия сериозно затрудни способността ѝ да извършва тактически удари на ниска височина, а въздушната ѝ мощ на този етап беше ограничена и от гъстата и високоефективна мрежа за противовъздушна отбрана на Украйна, наследство от Съветския съюз.

Ударната мощ на Русия се засилва от средата на 2022 г. насам чрез доставки на ирански дронове, най-вече Shahed-136 [Геран], а през следващата година и чрез доставки на севернокорейски балистични ракети, включително KN-23B. Тези покупки обаче само допълниха системната работа за увеличаване на местното производство.

Мащабното натрупване на производство на ракети и дронове изглежда е предназначено не само да укрепи позицията на Русия в продължаващия конфликт в Украйна, но и да засили отбраната на страната на фона на високото напрежение с НАТО и нарастващото разполагане на западни сили по западните, северните и източните ѝ граници.

Ефектът от значително засилената ударна способност на Русия в настоящия конфликт се утежнява от намаляващата противовъздушна отбрана на Украйна, като мрежата ѝ от съветската епоха вече е силно изчерпана до края на 2022 г., а собствените запаси на Запада от системи като Crotale и MIM-104 Patriot са твърде оскъдни, за да поддържат Украйна.

И накрая, ситуацията за Киев се утежнява допълнително от прецизните удари на Москва, които методично извеждат из строя системите за противовъздушна отбрана.

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.08867
GBP GBP 1 2.32892
RON RON 10 3.87209
TRY TRY 100 4.4235
USD USD 1 1.72822