ЕС и Свят 04.03.2025 13:23 Снимка: АР/БТА
Международният съд на ООН има нов председател - японецът Юджи Ивасава
Международният съд на ООН съобщи, че съдия Юджи Ивасава е избран за нов председател, за да завърши мандата на бившия председател Науаф Салам, който изтича на 5 февруари 2027 г., предадоха Ройтерс и БТА.
Миналата седмица Салам беше избран от парламента на Ливан за нов премиер на страната. Той подаде оставка от съдебния орган миналия месец.
Японецът Ивасава работи в Международния съд на ООН от 2018 г. насам, а преди това е бил професор по международно право в Токийския университет и председател на Комитета на ООН по правата на човека.
Международният съд на ООН в Хага е най-висшият съдебен орган на Световната организация и е създаден през 1945 г., за да разрешава спорове между държавите.
Наскоро той привлече световно внимание в продължаващото дело около обвиненията в геноцид срещу Израел - които той отрича - във войната в Газа.
През юли съдът постанови, че окупацията от Израел на палестински територии след войната в Близкия изток през 1967 г., както и неговите селища на Западния бряг и Източен Йерусалим, са незаконни и че трябва да се оттегли възможно най-скоро.
Палестинците и по-голямата част от международната общност смятат селищата за незаконни. Израел оспорва това, позовавайки се на историческите, библейски и политически връзки на еврейския народ с района, както и на съображения за сигурност.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:23 Хороскоп за сряда, 8 април 2026 г.
- 22:54 Часове преди крайния срок! Регионални лидери ще кажат на Тръмп: Лудо копеле, прекрати тази война!
- 19:34 Авиокомпаниите са на ръба, отменят се все повече полети
- 19:27 Скандал за премии разтърсил италианската съблекалня преди провала в Босна
- 19:20 Русия представи боен робот, въоръжен със скорострелно минометно оръдие
- 19:13 Пентагонът крои план за удари по Иран, който да избави Тръмп от обвинение във военни престъпления
- 19:05 БТПП: Катастрофалните сценарии по въвеждане на еврото не се сбъднаха
- 18:57 Тих инсулт: Как да го разпозаете и какво да направите?