ЕС и Свят 03.07.2026 17:32 Снимка: ДНЕС+
Мерц защитава разходите за отбрана след критики от Тръмп
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви в петък, че Германия няма причина да се срамува или да избягва публични коментари за разходите си за отбрана, в отговор на критиките на президента на САЩ Доналд Тръмп, който определи предишните усилия на Берлин като "абсурдни", цитира думите му "Ройтерс".
Темата за военните бюджети се засилва преди срещата на върха на НАТО, която ще се проведе следващата седмица в Анкара, където европейските съюзници ще се опитат да ограничат напрежението със САЩ по въпроси като Иран и Гренландия и да покажат по-силна ангажираност към отбраната на континента.
"Германия удвоява бюджета си за отбрана в рамките на четири години. Това е най-голямото усилие, което някога сме правили за укрепване на отбранителните си способности. В това отношение нямаме причина да се отдръпваме от когото и да било", каза Мерц пред репортери.
Той допълни: "Ще заявим това с цялата си скромност и го правим като най-голямата държава членка на Европейския съюз, носеща отговорност в рамките на Европа."
В публикация на Truth Social Тръмп заяви: "Нелепо е САЩ да продължават по този едностранен път, когато отношенията не са реципрочни". В друга той написа, че разходите на Германия са били "МНОГО ПО-НИСКИ" между 2014 и 2025 г. в сравнение със САЩ и други съюзници, добавяйки "Нелепо!".
Лидерите на НАТО се споразумяха миналата година в Хага да увеличат разходите за основна отбрана до 3,5% от БВП до 2035 г., спрямо предишната цел от 2%.
Мерц заяви в Берлин, където беше домакин на лидерите на балтийските държави, че Германия възприема сериозно заплахата от Русия и се въоръжава срещу нея. Той посочи, че страната ще достигне целта от 3,5% още през 2029 г., значително преди крайния срок.
Напрежението в алианса се засили през последната година, след като Тръмп заплаши да анексира Гренландия от Дания - член на НАТО - и започна военни действия срещу Иран без консултация със съюзниците, което разтърси световната икономика.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:20 Съдът: Глобата за "Трейс груп холд“ АД , съсипало жълтите павета в София, е 100 000 лв.
- 18:13 Първи репортаж от Ормузкия проток: Рибари ловят акули, кораби чакат, Бандар Абас се оживява
- 18:05 АП: Канада представи проект за нов нефтопровод до Тихия океан
- 18:02 Задържаха директора на ВиК-Бургас и над 10 регионални директори
- 17:59 Песков след решението на Берлин: Киев стои зад терористичния акт срещу "Северен поток"
- 17:50 Мъж загина, след като багерът му потъна в 6-метрова яма
- 17:41 Пуснаха под домашен арест обвиняемия за инцидента с воден атракцион в Ахелой
- 17:32 Мерц защитава разходите за отбрана след критики от Тръмп