ЕС и Свят 07.01.2026 11:17 Снимка: ДНЕС+
Мерц лансира идеята за изпращане на германски сили за гарантиране на мира в Украйна
Германският канцлер Фридрих Мерц лансира идеята за германско военно участие в осигуряването на потенциално прекратяване на огъня в Украйна по време на среща на съюзниците на Киев в Париж, предадоха ДПА и БТА.
"Това може да включва, например, регистриране на сили за Украйна на съседна територия на НАТО след спиране на огъня", заяви Мерц след срещата.
"Естеството и обхватът на германския принос трябва и ще бъдат определени от федералното правителство и германския Бундестаг, веднага щом посочените условия бъдат изяснени“, каза канцлерът.
"Искам да кажа от свое име и от името на федералното правителство: принципно не изключваме нищо", добави той.
Това може да означава, че дори разполагането на войници от Бундесвера в самата Украйна не е изключено, посочва ДПА.
От месеци съюзниците обсъждат как да осигурят възможно спиране на огъня и да защитят Украйна от нови атаки от Русия. Франция и Великобритания са движещите сили зад тези усилия.
Германия, от друга страна, зае позицията, че въпросът ще възникне едва след като бъдат изяснени условията за прекратяване на огъня.
Сега Мерц променя курса. Той заяви, че Германия е принципно готова да участва военно, но все още не е ясно колко германски войници ще бъдат ангажирани и какви задачи ще поемат.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:55 Зеленски: Русия доставя на Иран дронове „Шахед“
- 15:44 Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро е в тежко състояние в болница
- 15:32 Bild: Войната в Иран раздели администрацията на Белия дом между Ванс и Рубио
- 15:21 Заплаха към телевизии в САЩ: Без лиценз, ако не отразяват в "обществен интерес" войната в Иран
- 15:10 Тръмп за Моджтаба Хаменей: Не знаем дали изобщо е жив
- 14:58 Павела Митова: 437 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост са под риск!
- 14:47 Магнитна буря атакува Земята
- 14:37 Антон Кутев: Или Радев ще обърне държавата, или ще изчегъртат него