Медведев: Ядрен удар срещу държави, доставящи ядрени оръжия на Украйна, би бил законен и оправдан

ЕС и Свят 24.02.2026 15:47 Снимка: ДНЕС+

Медведев: Ядрен удар срещу държави, доставящи ядрени оръжия на Украйна, би бил законен и оправдан

Използването на ядрени оръжия срещу цели в Украйна, както и ядрен удар срещу Великобритания и Франция, биха били законни и оправдани, ако Лондон и Париж прехвърлят ядрени технологии на Киев. Това подчерта Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, в ефира на своя канал Max, коментирайки информация от руската Служба за външно разузнаване относно съответните френско-британски планове, предава ТАСС.

Медведев оцени тази информация като "коренно променяща ситуацията": "Това е директен трансфер на ядрени оръжия към страна във война".

"Няма съмнение, че при подобно развитие на събитията Русия ще бъде принудена да използва всякакви ядрени оръжия, включително нестратегически ядрени оръжия, срещу цели в Украйна, които представляват заплаха за нашата страна", подчерта той.

"И, ако е необходимо, също и срещу страни доставчици, които стават съучастници в ядрен конфликт с Русия", предупреди заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация и добави: "Това е симетричният отговор, на който Руската федерация има право".

По-рано руската служба за външно разузнаване СВР съобщи, че Лондон и Париж смятат, че появата на някакъв вид "супероръжие" би могла да засили преговорната позиция на Киев. Европейските столици смятат подобно оръжие за ядрена бомба или т. нар. мръсна бомба.

Според СВР Франция и Великобритания вече работят по тайно прехвърляне на необходими компоненти и технологии към Киев, по-специално на френска малогабаритна бойна глава за балистична ракета, изстрелвана от подводница.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355