Медведев: Двете жени от Пуси Райът не трябваше да отиват в затвора
ЕС и Свят 02.11.2012 15:11
Руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че двете млади жени от групата Пуси Райът, осъдени на две години затвор заради молитва срещу Путин в московската катедрала "Христос Спасител", не трябвало да бъдат в затвора.
"Ако аз бях съдия, нямаше да ги изпратя в затвора, просто защото смятам, че не е справедливо да бъдат лишени от свобода. Те вече прекараха доста време в затвора, то беше достатъчно", заяви Медведев. Така той отговори на въпрос за евентуално предсрочно освобождаване на 22-годишната Надежда Толоконникова и 24-годишната Мария Альохина, затворени в отдалечени от Москва лагери.
Руският премиер обаче заяви, че този въпрос не е от неговата компетентност, а от компетентността на съдебните инстанции и адвокатите. "Те имат право да обжалват и мисля, че ще го направят. И съдът има право да разгледа основно този въпрос и да вземе решение", каза още Медведев.
Той повтори, че членките на групата са му много неприятни. През септември той заяви, че му се повдигало от Пуси Райът, но същевременно допълни, че е безполезно и сурово те да останат в затвора. Надежда Толоконникова и Мария Альохина, и двете майки, и трета членка на групата, Екатерина Самуцевич, бяха осъдени през август на две години затвор за хулиганство и подстрекаване към религиозна омраза, след като изпяха през февруари пънк молитва срещу руския президент Владимир Путин в катедралата "Христос Спасител" в Москва. /АФП - БГНЕС
"Ако аз бях съдия, нямаше да ги изпратя в затвора, просто защото смятам, че не е справедливо да бъдат лишени от свобода. Те вече прекараха доста време в затвора, то беше достатъчно", заяви Медведев. Така той отговори на въпрос за евентуално предсрочно освобождаване на 22-годишната Надежда Толоконникова и 24-годишната Мария Альохина, затворени в отдалечени от Москва лагери.
Руският премиер обаче заяви, че този въпрос не е от неговата компетентност, а от компетентността на съдебните инстанции и адвокатите. "Те имат право да обжалват и мисля, че ще го направят. И съдът има право да разгледа основно този въпрос и да вземе решение", каза още Медведев.
Той повтори, че членките на групата са му много неприятни. През септември той заяви, че му се повдигало от Пуси Райът, но същевременно допълни, че е безполезно и сурово те да останат в затвора. Надежда Толоконникова и Мария Альохина, и двете майки, и трета членка на групата, Екатерина Самуцевич, бяха осъдени през август на две години затвор за хулиганство и подстрекаване към религиозна омраза, след като изпяха през февруари пънк молитва срещу руския президент Владимир Путин в катедралата "Христос Спасител" в Москва. /АФП - БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:29 Анализатор в The Telegraph: Без Крим Путин ще загуби войната
- 13:17 Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието
- 13:06 Уволнената шефка на НДК: Отстраняването ми е поръчка! Къде аз съм се обогатила?!
- 12:56 Изписаха от болница треньора, пострадал в катастрофата на "Тракия"
- 12:45 Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
- 12:33 Румънският президент: Намираме се в безизходица за съставянето на ново правителство
- 12:23 Горанов за бюджета на Радев: Очаквахме по-амбициозни промени.Дефицитът ще е над 3% пред целия мандат
- 12:12 Гълъб Донев: Най-кресливите срещу бюджета са виновните за това състояние на публичните финанси