ЕС и Свят 09.06.2026 18:59 Снимка: ДНЕС+
Мечка нападна и рани трима туристи в Румъния
Трима туристи пострадаха при нападение от мечка в Румъния. Инцидентът е станал в Трансфъгърашан, в една от най-популярните туристически зони в румънския окръг Арджеш. Това предаде БТА.
Пострадалите са 18-годишен украинец и двама португалци, мъж и жена на 62 г. и 53 г. Те са настанени в болница.
По първоначални данни чужденците са пренебрегнали предупредителните знаци да стоят далеч от дивите животни. Португалската двойка опитала да си направи селфи с мечката. Украинецът пък пробвал да я нахрани.
През месец май румънският президент Никушор Дан атакува в Конституционния съд новия закон за методите за намеса за предотвратяване и борба с нападения от кафяви мечки. Според него той нарушава както Конституцията, така и европейското законодателство за защита на строго защитените видове.
"Нивото на превенция, материализирано при планиран ежегоден лов, може да се счита за непропорционална мярка, освен ако не е научно доказано, че популацията на кафява мечка е прекомерно голяма и че други решения за запазване на екологичния баланс и безопасността на популацията не са достатъчни", посочва Никушор Дан.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Турската опозиция се сби пред парламента в Анкара
- 19:27 Дронове-ловци, роботизирани кучета и рентгенови камиони следят за сигурността на Мондиал 2026
- 19:20 Най-мощната "Ариана 6" досега излита на 17 юни с 36 сателита на Amazon
- 19:13 Звезда се е взривила толкова мощно, че "не е оставила нищо след себе си"
- 19:07 Зеленски обиден от отказа на британските общини, управлявани от Фараж, да развяват украинското знаме
- 18:59 Мечка нападна и рани трима туристи в Румъния
- 18:53 Ученичка рани трима с нож в училище в Манчестър
- 18:46 Тръмп издига трибуни за 5000 души пред Белия дом за ММА сблъсък навръх рождения си ден